Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 6418
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Premiera już w piątek

Czwartek, 24 listopada 2022, 6:33
Autor: red
Wałbrzych: Premiera już w piątek
Fot. Tobiasz Papuczys
Premiera spektaklu FRANKENSTEIN już w piątek 25 listopada 2022 na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Mrożąca krew w żyłach gotycka powieść, która powstała gdy Mary Shelley miała zaledwie dziewiętnaście lat, szybko zyskała status najsłynniejszego horroru świata. Historię doktora Wiktora Frankensteina i stworzonego przez niego Monstrum znają wszyscy i trafia ona do każdego. Wizja naukowca bawiącego się w boga, którą kreśli Shelley, nigdy nie traci na aktualności. Świetnie uchwyca nasze lęki przed postępem, staje się orężem w ręku negacjonistów i płaskoziemców. Z kolei szukający ludzkiej miłości i akceptacji Potwór stał się symbolem inności, której nienawidzimy, bo nie rozumiemy. Twórcy spektaklu sięgają po to klasyczne dzieło, aby dołączyć do debaty o zmianach klimatu. Świat, w którym Mary Shelley tworzyła swoją powieść spowodował, że została ona dyskursywnie nasączona ponadczasową atmosferą „końca” indywidualizmu, zrealizowanego wobec bezkresnej, boskiej siły natury. Dwieście lat później Ziemię znów napotyka klęska żywiołowa, całe narody migrują po świecie za lepszą przyszłością, kolejne naukowe odkrycia pchają ludzkość na przód, a w tym samym czasie świat w kształcie który znaliśmy, pomału przestaje istnieć.
Ludzkość podniosła się po kryzysie sprzed dwustu lat, zaistniałym wobec sił natury, których nie potrafiła przewidzieć i nie mogła się im przeciwstawić. Chcielibyśmy poprzez nowe odczytanie dzieła Mary Shelley zastanowić się, czy wobec kryzysu epidemiologicznego i nowej epoki klimatycznej, człowiek jako indywidualność będzie w stanie podnieść się, czy może odpowiedzi powinien zacząć szukać w zacieśnianiu relacji społecznych. Czy podzielimy losy Frankensteina i jego własnego, osobistego świata czy może odpowiedź tkwi w samym wykreowanym przez niego, monstrum?

Spektakl oscyluje pomiędzy horrorem a dokumentem. Poznajemy losy powieściowego Monstrum oraz historię jego powstawania. Twórcy pytają czy literatura, nawet fantastyczna, odbija świat, w którym żyjemy? Pokazuje nasze prawdziwe lęki? Czy Mary Shelley stworzyła Frankensteina analizując przeszłość swojego świata – czy może wręcz przeciwnie, przewidując jego przyszłość – wyprzedziła myślenie naukowców o genetyce? Skoro zmiana klimatyczna w 1816 dała światu Monstrum Frankensteina, to co światu da obecna katastrofa?

Partnerem spektaklu jest Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki w Ząbkowicach Śląskich.

FRANKENSTEIN
tekst na podstawie powieści Mary Shelley i reżyseria: Paweł Sablik
tłumaczenie: Maciej Płaza
dramaturgia: Karolina Szczypek
scenografia i kostiumy: Paula Grocholska
muzyka: Bartosz Prosuł
reżyseria świateł i wideo: Yana Moroz
choreografia i ruch: Dorota Furmaniuk
obsada: Angelika Cegielska, Dorota Furmaniuk, Katarzyna Janek [g], Joanna Łaganowska, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Wojciech Świeściak, Ryszard Węgrzyn

Na spektakl FRANKENSTEIN brak już miejsc, ale dla spragnionych teatru mamy rozwiązanie! W ten sam weekend w Auli im. Prof. Marty Gąsiorowskiej w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego będzie można zobaczyć spektakl MARTA. FIGURA SERPENTINATA w reżyserii Seba Majewskiego. Twórcy zapraszają widzów do barwnego świata pamięci o Marcie Gąsiorowskiej, legendarnej nauczycielce I LO. Zamiast szkolnego apelu proponują apel do wyobraźni i wrażeń, do tych wszystkich, którzy Martę poznali oraz tych, którzy nie mieli tego szczęścia. Pokazy w sobotę i niedzielę o godzinie 19:00. Bilety dostępne w kasie teatru i na www.bilety.teatr.walbrzych.pl

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
2
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group