Spektakl zainspirowany kronikami Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wałbrzychu, które opisują dzieje parafii, a tym samym historię Wałbrzycha i regionu od 1525 roku.
To wgląd w historię miasta i jego mieszkańców oraz w dzieje ziemi wałbrzyskiej na tle historii Śląska. Spektakl ustanawia symboliczną ciągłość między Waldenburgiem a Wałbrzychem, pokazując, że historia tego miasta nie kończy się na właścicielach zamku; była pisana przez tak zwanych „zwykłych ludzi”, którzy ożywają w spektaklu po to, żeby – tak jak to miało miejsce kilkadziesiąt lat temu – zniknąć, tym razem jednak zostawiając po sobie pamięć i ślad. To oni tak naprawdę pisali historię tej ziemi.
To także opowieść o początkach reformacji i prześladowaniach wyznawców nauki Lutra. Waldenburscy mieszczanie wytrwali w swoich religijnych przekonaniach, a ich dziedzictwo pielęgnowane jest przez współczesną wspólnotę ewangelicką, skupioną wokół Białego Kościoła.
SCENY Z ŻYCIA POBOŻNYCH MIESZKAŃCÓW WALDENBURGA
tekst: Przemysław Pilarski
reżyseria: Jacek Jabrzyk
scenografia i kostiumy: Paula Grocholska
muzyka: Jacek Sotomski
choreografia: Szymon Dobosik
plakat: Estera Tajber
obsada: Angelika Ążela Cegielska, Piotr Czarniecki, Mateusz Flis, Rafał Kosowski, Mikołaj Krzeszowiec, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz, Irena Wojcik.