Niedziela, 17 października
Imieniny: Małgorzaty, Wiktora
Czytających: 2937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Premiera w Szaniawskim

Czwartek, 18 kwietnia 2019, 10:44
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Premiera w Szaniawskim
Fot. Robert Bajek
Już 26 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wystawiona zostanie kolejna premiera: "Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą".

Spektakl "Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą" powstał w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Inspiracją do jego stworzenia był film "Diabeł" Andrzeja Żuławskiego. Wyreżyserował go Maciej Podstawny. Tekst i dramaturgia są dziełem Sebastiana Majewskiego. Akcja rozgrywa się w czasie II rozbioru Polski - podczas historycznych zawirowań i upadku państwa grupa aktorów wędrownego teatrzyku przemierza kraj, dając co wieczór swoje przedstawienia. O szczegółach spektaklu mówił reżyser - Maciej Podstawny:

- Spektakl "Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą" będzie opowiadał o bardzo szczególnym momencie Polskiej historii: roku 1793 - to jest rok drugiego rozbioru, ostatecznej, kompletnej dekompozycji państwa polskiego, rok rozciągniętego na kilkanaście miesięcy upadku kolejnych instytucji, kultury, szkół, teatrów, wojska, poczty. Będziemy o tym opowiadać przez pryzmat bohatera zbiorowego - grupy cyrkowej, takiego "cyrku dziwolągów", która podróżuje po drogach Wielkopolski i w pewnym momencie zostaje wynajęta przez dziwnego, tajemniczego, bogatego kaznodzieję. Kupuje sobie własnego królobójcę i rozpoczyna się dziwaczna przygoda. To będą 52 tygodnie, będziemy obserwować cały ten rok. I coraz większe szaleństwo, w które popada ta grupa oraz cały kraj. Tekst jest poetycki. Są to krótkie, mocne, dramatyczne sceny. Mam nadzieję, że powstanie intensywny, mocny spektakl z bardzo mocną muzyką graną na żywo. Muzykę tworzy grupa Kondensator Przepływu. Ta muzyka jest drugą, równoległą opowieścią. Można powiedzieć, że jest to koncert, który dzieje się równolegle ze spektaklem i w jakiś sposób go komentuje.

Spektakl zostanie wystawiony 20 razy: 10 razy w Wałbrzychu i 10 razy we Wrocławiu. Wałbrzyska premiera będzie miała miejsce 26 kwietnia o godzinie 19.00 na Dużej Scenie wałbrzyskiego teatru, natomiast we Wrocławiu premierowy pokaz odbędzie się 3 maja o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Twoja reakcja na artykuł?

4
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group