Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4277
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Przestrzegają kwarantanny

Niedziela, 22 marca 2020, 6:36
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 marca 2020, 9:16
Autor: PAW
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Przestrzegają kwarantanny
Fot. KMP Wałbrzych
Policjanci od 13 marca na bieżąco sprawdzają miejsca, gdzie przebywają osoby poddane kwarantannie domowej. Do chwili obecnej w powiecie wałbrzyskim sprawdzili ponad 500 adresów. Wszystkie osoby, które w naszym powiecie zostały objęte kwarantanną, stosują się do jej zasad.

Wałbrzyscy policjanci codziennie otrzymują listy z adresami, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną domową. Do chwili obecnej w powiecie wałbrzyskim nie było sytuacji, aby sprawdzane osoby nie znajdowały się w wyznaczonym miejscu. Jak widać mieszkańcy naszego miasta zachowują się odpowiedzialnie. Dbają o bezpieczeństwo swoje jak i innych osób. Pamiętajmy, że funkcjonariusze nie tylko sprawdzają obecność osób w miejscu wyznaczonym, ale także ustalają czy osoby nie potrzebują dodatkowej pomocy.

Przypomnijmy jednak, że wobec osób które nie przestrzegają warunków domowej kwarantanny policja będzie prowadzić postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 116 KW dotyczące nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku osobę może ukarana grzywną w wysokości do 500 zł. Niezależnie od tego, policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest władny w prowadzonym przez siebie postępowaniu nałożyć na winnych grzywnę w wysokości do 5000 zł. Ponadto stróże prawa przesyłają też zgromadzone w sprawie materiały do prokuratury, aby oceniła, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa z art. 161 kodeksu karnego, mówiącego o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za to przestępstwo przewidziana jest kara do roku więzienia.

Pamiętajmy również, że wizyta to tylko jedna z form sprawdzenia, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej postanowień. Policjanci zbierają informacje na ten temat na wiele różnych sposobów. Niezależnie od przepisów prawnych, wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży - nie dochowując jej zasad, mogą się w sposób pośredni przyczynić nawet do czyjejś śmierci.

W obecnej sytuacji, hasło #Zostańwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

Twoja reakcja na artykuł?

15
63%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
3
13%
Złości
4
17%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group