Środa, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 1766
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radny nawołuje do uczczenia pamięci Konstantego Skirmunta

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 24 sierpnia 2013, 13:29
Autor: red
Fot. użyczone
Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – dr Piotr Sosiński – nawołuje wałbrzyszan do uczczenia pamięci zbliżającej się 147. rocznicy urodzin Konstantego Skirmunta, którego ciało spoczywa na jednym z wałbrzyskich cmentarzy.

Oto, co napisał Piotr Sosiński:

„Za kilka dni, dokładnie 30 sierpnia, obchodzić będziemy 147. rocznicę urodzin mieszkającego i pochowanego w Wałbrzychu na cmentarzu na Sobięcinie – Konstantego Skirmunta. Ten polski polityk i dyplomata, zanim osiadł na Ziemiach Zachodnich, był członkiem Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, ministrem spraw zagranicznych w Drugiej Rzeczpospolitej, posłem i ambasadorem RP w Londynie i Rzymie. Bezdyskusyjnie to jeden z ważniejszych dyplomatów odrodzonej w 1918 roku Polski, człowiek wielkiej wiary i mądrości.

Urodził się w miejscowości Mołodowo koło Kobrynia. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Ukończył studia prawnicze w Petersburgu. Jako konserwatysta udzielał się w Stronnictwie Krajowym Białorusi i Litwy. Od 1909 roku do rewolucji październikowej był członkiem rosyjskiego parlamentu. Od 1916 roku kooperował z założonym przez Romana Dmowskiego Stronnictwem Demokratyczno-Narodowym. W latach 1917-1919 był członkiem Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, był jego przedstawicielem w Rzymie, z jego ramienia uczestniczył w Konferencji Wersalskiej. Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został ambasadorem w Rzymie.

W 1921 roku objął resort spraw zagranicznych, którym kierował do następnego roku. Zdążył wypracować całościową koncepcję polskiej polityki zagranicznej opartą na zasadzie pokojowego rozwiązywania konfliktów i poszanowania zawartych kontraktów. Co ważne dla nas, mieszkańców pogranicza, był gorącym zwolennikiem przyjaźni z Czechosłowacją. W latach dwudziestych sprawował mandat posła i senatora, reprezentował też Polskę w Lidze Narodów. Wycofał się z życia politycznego w 1934 roku. Cztery lata później dostał ataku apopleksji, który spowodował częściowy paraliż, do końca życia zachował jednak sprawność umysłową.

Na ziemię wałbrzyską przybył już jako osiemdziesięcioletni staruszek, zamieszkał w roku 1946 pod opieką sióstr Niepokalanek na Sobięcinie. Tam zmarł trzy lat później.

O skali tej postaci świadczy fakt, że był odznaczony Wielkimi Wstęgami Orderu Polonia Restituta, francuskiej Legii Honorowej, Korony Włoskiej, belgijskiego Orderu Leopolda, jugosłowiańskiego Orła Białego, norweskiego św. Olafa, angielskiego Orderu Wiktorii i flamandzkiej Białej Róży.

Zachęcam wszystkich Państwa do odwiedzenia w tym dniu mogiły Konstantego Skirmunta i oddanie mu należnej czci. Pamiętajmy o wielkich postaciach naszego Miasta”.

dr Piotr Sosiński
Radny Województwa Dolnośląskiego

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~RŚ 24-08-2013 16:20
Sobiecin był do 31 grudnia 1950r. miastem. Potem został włączony do Wałbrzycha. Skirmunt, podobnie jak dr Alojzy Pawelec zasłużyli na godne upamiętnienie.
~ 24-08-2013 21:42
Co pan zrobił w tej kadencji dla mieszkańców miasta? Pamięć pamięcią ale co tam w województwie udało się z pana inicjatywy zrobić dla Wałbrzycha? Chyba nie ma się pan czym pochwalić.
~do Pana dr-a P. Sosińskiego 24-08-2013 22:50
Bardzo dobra i politycznie dojrzała inicjatywa. Trzeba dbać o to, aby pamięć o takich ludziach nie zanikła... A może nazwać na cześć tego patrioty jakąś ulicę albo plac w mieście Jego imieniem i nazwiskiem ?
~ 25-08-2013 13:26
zamienilbym nazwe Sobięcina na Skirmunt
~Rychu 26-08-2013 9:28
nie wiedziałem że taki ktoś mieszkał w Wałbrzychu, ale numer

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group