Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2443
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rewolucja śmieciowa coraz bliżej. Kto na tym zyska, a kto straci?

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 4 grudnia 2012, 13:02
Aktualizacja: 22:29
Autor: PAW
Fot. PAW
Na ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha jednym z punktów omawianych przez radnych była tzw. rewolucja śmieciowa, która czeka cały nasz kraj.

Unijne przepisy nakładają na Polskę obowiązek zmiany zasad funkcjonowania gospodarowania odpadami komunalnymi. Przepisy te wejdą w życie w lipcu 2013 roku. Wałbrzych już teraz postanowił podjąć w tej kwestii stosowne uchwały. Pakiet takich uchwał został przygotowany na ostatnią sesję. Temat wywołuje sporo kontrowersji i emocji.

Według urzędników miejskich, projekty uchwał śmieciowych regulują założenia wynikające z ustawy. Określają zasady i obowiązki, jakie zostaną nałożone na mieszkańców. Nowe przepisy mają poprawić czystość i wpłynąć na poprawę ochrony środowiska, ale może się to wiązać z większymi kosztami dla mieszkańców. Może, ale nie musi. Wszystko zależeć będzie od samych mieszkańców, bowiem ci, którzy będą segregować odpady zapłacą znacznie mniej od tych, którzy tych śmieci segregować nie zamierzają.

Od lipca przyszłego roku za obiór i wywóz śmieci odpowiada samorząd. Każde miasto ma możliwość wybrania własnego sposobu rozliczania się z mieszkańcami. W Polsce stosowane są różne metody rozliczeń – zależne od powierzchni mieszkania, oraz ryczałtowo. Gmina Wałbrzych postanowiła wybrać metodę rozliczenia uzależnioną od liczby mieszkańców zamieszkujących pod danym adresem. Dla tych, którzy będą segregować śmieci stawka wyniesie 12 zł od osoby na miesiąc. Ci, którzy nie będą przykładać się do segregowania odpadów, zapłacą 20 zł miesięcznie.

Gmina zostanie podzielona na sektory odbierania odpadów komunalnych. Przez najbliższe pół roku urzędnicy zamierzają prowadzić kampanię informacyjną, która ma na celu uświadomienie mieszkańcom Wałbrzycha, jakie zasady gospodarowania odpadami będą funkcjonować w mieście od lipca przyszłego orku. Pamiętać też należy o tym, że do końca kwietnia 2013 roku mieszkańcy muszą wypełnić deklaracje dotyczące szczegółowych zasad rozliczania wywozu odpadów.

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group