Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 3475
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Rozpoczęła się rewitalizacja "Wieży Anny"

Środa, 26 lipca 2017, 16:34
Aktualizacja: Czwartek, 27 lipca 2017, 10:54
Autor: Robert Bajek
REGION, Szczawno-Zdrój: Rozpoczęła się rewitalizacja "Wieży Anny"
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj rozpoczęły się prace rewitalizacyjne, dotyczące znajdującej się w Parku Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju wieży widokowej "Anna".

Dzień rozpoczęcia prac nie został wybrany przypadkowo - dziś są imieniny Anny, dlatego też właśnie dzisiaj rozpoczęły się prace renowacyjne dotyczące wieży. Kompleksowe prace budowlane obejmą stworzenie nowego wejścia na taras – będzie to systemowy wyłaz dachowy, doświetlenie wnętrza nowymi systemowymi świetlikami, położenie nowych tynków renowacyjnych we wnętrzu wieży, odtworzenie stolarki okiennej, stworzenie nowych schodów żelbetonowych, wylanie nowej posadzki podłogowej z izolacją przeciwwilgociową i posadzką żywiczną, obłożenie schodów powłoką żywiczną, wymianę drzwi wejściowych na stylizowane spójne ze stolarką okienną, renowację krat okiennych, wymianę obróbek blacharskich, renowację tynków zewnętrznych wraz z malaturą, renowację opaski obiektu, oczyszczenie i odtworzenie kolorystyki tarczy zegara, wymianę instalacji elektrycznej, stworzenie instalacji odgromowej obiektu, instalacji oświetlenia zewnętrznego, remont kamiennej posadzki tarasu i nawierzchni kamiennej i schodów na ścieżce prowadzącej do wieży i tarasu widokowego.

- Wieża Anny to jest charakterystyczny, bardzo ważny punkt dla nas, dla kuracjuszy i turystów. Chcemy jej nadać nowy wizerunek. Wieża ze względu na to, że jest zabytkowa, nie może zmienić swojego wyglądu w radykalny sposób, ale myślę, że czas aby ją zrewitalizować, odnowić i dodać trochę blasku. Chcemy też udostępnić taras widokowy i mam nadzieję, że będzie on jak najczęściej wykorzystywany. W środku natomiast będzie miejsce wystaw tego co jest ważne w Szczawnie - powiedział Marek Fedoruk - Burmistrz Szczawna-Zdroju.

Prace, które mają zostać ukończone do połowy października prowadzi wrocławska firma Starcorp. Całkowity koszt prac to kwota 440 000 złotych. Warto zaznaczyć, że Gmina Szczawno-Zdrój we współpracy ze Stowarzyszeniem Lokalnej Grupy Działania KWIAT LNU złożyła wniosek o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 i w wyniku konkursu otrzymała środki w wysokości przeszło 190 000 złotych na częściowe sfinansowanie tego zadania.

O historii "Wieży Anny" mówił Mateusz Mykytyszyn - Prezes Fundacji im. Księżnej Daisy von Pless:

- Anna von Anhalt-Coethen-Pless po ślubie w 1791 roku z Hansem Heinrichem VI von Hochbergiem, Baronem na Książu wniosła Hochbergom w wianie Księstwo Pszczyńskie. ich fortuna nie tylko się podwoiła o wielkie dobra górnośląskie, ale też uzyskali tytuł książęcy. Syn Anny i Hansa Heinricha VI - Hans Heinrich X był pierwszym Księciem von Pless, czyli Księciem Pszczyńskim. Anna była romantyczką. Dwór, który stworzyli wtedy w Książu słynął ze swojego splendoru, ale także z zamiłowania do kultury, literatury, sztuki. Gościł na nim Goethe i właśnie w duchu architektury romantycznej powstała ta wieża, która od początku była ulubionym miejscem spacerowiczów. Odwiedzali ją wielcy tego świata. Odwiedziła ją Caryca Rosji Aleksandra z Carem Mikołajem I, był na niej także Winston Churchill. W 1835 roku wieża uzyskała zegar - na prośbę kuracjuszy - który informował o porach posiłków i porach zabiegów. Miała nadbudówkę, która niestety zniknęła. Jest architektem jest Josef Raabe. Budowa wieży została ukończona 18 sierpnia 1818 roku.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group