Wtorek, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 4031
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rozpoczęli obchody

Wtorek, 3 grudnia 2019, 10:43
Aktualizacja: Środa, 4 grudnia 2019, 8:39
Autor: red
Wałbrzych: Rozpoczęli obchody
Fot. organizatorzy
0d 1 grudnia trwa piąta edycja Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w Starej Kopalni. Pierwszym punktem programu była Szychta Rodzinna.

Przez ponad 4 godziny w kuźni czekały różne atrakcje dla całych rodzin – tworzenie własnego czako, questing, warsztaty geologiczne i archeologiczne, malowanie ozdób ceramicznych, warsztaty z KidsTech oraz fotobudka.

Tego samego dnia o godzinie 19.00 w Sali koncertowej odbył się spektakl komediowy „Szalone Nożyczki”. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili m.in. Alan Andersz, Urszula Dębska, Domnika Gwit czy Krzysztof Ibisz. Podczas przedstawienia aktorzy angażowali widzów w rozgrywający się scenariusz.

Poniedziałek rozpoczął się od Biesiady Szkolnej skierowanej do młodych wałbrzyszan. Uczniowie szkół podstawowych mogli zapoznać się z tradycjami górniczymi, a pomagali im w tym członkowie Wałbrzyskich Stowarzyszeń Górniczych oraz animatorzy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 dzieci z wałbrzyskich szkół, a we wtorek kolejna edycja – tym razem skierowana do uczniów szkół z całego regionu. Start o godzinie 10.00.

4 grudnia przypada święto Świętej Barbary – patronki górników. W tym wyjątkowym dniu o godzinie 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w Kościele pw. Aniołów Stróżów. Następnie ulicami Wałbrzycha przejdzie Wielka Parada Górnicza z udziałem górników, władz miasta, mieszkańców i zaproszonych gości z miast partnerskich. Parada zakończy się złożeniem kwiatów i uroczystościami pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego.

Tego samego dnia odbędą się dwa wydarzenie najmocniej związane z górniczą tradycją – Karczma Piwna dla panów i Babski Comber dla pań. Tematem przewodnim tegorocznego Combra będą lata 20. i 30. – mile widziane przebrania. Oba wydarzenia startują o godzinie 17.00. Ostatnie bilety dostępne są na stronie internetowej www.starakopalnia.pl.

5 grudnia z okazji piątej edycji Barbórki zwiedzanie Starej Kopalni będzie w promocyjnej cenie 5 zł – ostatnie wejście z przewodnikiem o godzinie 17.00. Wieczorem o godzinie 18.00 będzie miał miejsce wernisaż wystawy fotografii Bogdana Konopki „Rezonanse”. Na zakończenie dnia o godzinie 19.00 w Kawiarni Sztygarówka odbędzie się Wieczór Górniczy – idealna okazja do rozmów z byłymi górnikami. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

W piątek atrakcje dla małych i dużych – od 10.00 Górniczy Mikołaj dla uczniów szkół podstawowych, o godzinie 18.00 dla dzieci w wieku 9-12 lat Mikołajkowa Nocna Szychta Dziecięca z lekkimi pracami górniczymi i słodkim upominkiem za ukończenie szychty. Bilety na Mikołajkową Szychtę są dostępne online na stronie www.starakopalnia.pl. Wieczorem o godzinie 20.00, 6 i 7 grudnia odbędzie się koncert Another Pink Floyd – bilety na 7 grudnia zostały już wyprzedane, ze względu na tak duże zainteresowanie zespół wystąpi również 6 grudnia (bilety dostępne w kasie Starej Kopalni oraz na ticketmaster).

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej www.starakopalnia.pl

Codziennie w godzinach 10.00-18.00 dostępna jest wystawa Tomasza Domańskiego „Pomniki Czasu. Retrospektywa”. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group