Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4165
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rzecznik Praw Obywatelskich już działa w Wałbrzychu

Sobota, 26 marca 2011, 19:05
Aktualizacja: 19:06
Autor: Sven
Wałbrzych: Rzecznik Praw Obywatelskich już działa w Wałbrzychu
Fot. Sławomir Pawlik
Kilkanaście osób odwiedziło Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich w Wałbrzychu w pierwszym dniu jego funkcjonowania.

Kilkanaście dni temu informowaliśmy, że w budynku Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu zostanie uruchomiony Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich. Piątek, 25 marca był pierwszym dniem jego funkcjonowania.
Natalia Kłączyńska i Anna Celińska – Witka miały pełne ręce roboty.
- W ciągu czerech godzin dyżuru przyjęłyśmy kilkunastu interesantów. Wałbrzyszanie skarżyli się na policję, na niewłaściwe funkcjonowanie organów opieki społecznej, były też sprawy dotyczące polityki mieszkaniowej w mieście. Jedna ze skarg dotyczyła funkcjonowania służby zdrowia, ale w tym przypadku sprawa znajdowała się w zakresie kompetencji Izby Lekarskiej. Niestety, w kilku przypadkach Rzecznik Praw Obywatelskich nie może już nic zdziałać, ponieważ zainteresowani zaniedbali możliwość wykorzystania przysługujących im środków prawnych. Niestety, poziom świadomości prawnej w społeczeństwie wciąż jest dość niski. Ludzie często nie wiedzą, jakie środki prawne im przysługują – podsumowała pierwszy wałbrzyski dyżur dr Natalia Kłączyńska, Główny specjalista w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przypomnijmy, że RPO nie ma jakichś nadzwyczajnych uprawnień, dzięki którym może „załatwić” każdą sprawę, a takie przekonanie ma wielu Polaków. Nie można na przykład oczekiwać, że RPO rozwiąże po naszej myśli sprawę, co do której upłynęły wszelkie przewidziane prawem terminy.

Warto także pamiętać, czego RPO nie robi:
- nie zastępuje organów administracji lub wymiaru sprawiedliwości w załatwianiu sprawy co do jej istoty (rozstrzygnięcia) należącej do ich kompetencji,
- nie podejmuje sprawy, w której nie wypowiedziały się jeszcze właściwe organy i instytucje,
- nie zajmuje się problemem, gdy np. sprawę rozpatrzono odmownie, a osoba, której sprawa dotyczy nie odwołała się do organu wyższej instancji i od razu zwróciła się z pismem do Rzecznika, pomimo, że służą jej środki ochrony praw,
- nie stosuje prawa łaski,
- nie przydziela mieszkań, leków, pieniędzy,
- nie rozpatruje sporów między obywatelami, podlegających rozpoznaniu przez sądy,
- nie bierze udziału w sporach zbiorowych o interesy, np. w sprawie podwyżki wynagrodzenia dla określonej grupy pracowników,
- nie podejmuje spraw gdy brak dowodów, że zaistniało naruszenie wolności lub prawa,
- nie interweniuje, gdy sprawa toczy się bez opóźnień w sądzie lub organie administracji, ani nie ingeruje w niezawisłość sędziowską, np. w ocenę dowodów przez sąd,
- nie może wszczynać postępowania prawnego, jeżeli przewidziany w ustawie termin do takiego wszczęcia upłynął,
- nie rozpatruje anonimów.

Warto więc, zanim pójdziemy do RPO, zastanowić się, czy na pewno wykorzystaliśmy całą istniejącą procedurę i drogę prawną oraz zebrać wszelkie dokumenty, którymi dysponujemy.

Na koniec bardzo ważna informacja:
Punkt Przyjęć Rzecznika Praw Obywatelskich znajduje się w budynku Starostwa Powiatowego przy Alei Wyzwolenia 24, na I piętrze w pokoju nr 112.

Biuro jest czynne w każdy trzeci piątek miesiąca w godzinach od 10:00 do 14:00. Najbliższy dyżur przypada na 15 kwietnia.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group