Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 3917
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Sklep internetowy na platformie SaaS. Sprawdziliśmy, czy to dobre rozwiązanie

Wtorek, 4 lutego 2020, 12:40
Aktualizacja: Środa, 10 czerwca 2020, 22:05
Autor: ts
Polska: Sklep internetowy na platformie SaaS. Sprawdziliśmy, czy to dobre rozwiązanie
Fot. ts
Założenie sklepu internetowego w praktyce nie jest trudne, o ile skorzysta się z platformy opartej na modelu SaaS. Więcej czasu zajmą formalności prawno–podatkowe, niż samo postawienie sklepu. Sprawdziliśmy, na czym polega model SaaS i dlaczego warto się nim zainteresować.

Co jest wymagane do założenia sklepu internetowego
Handel w internecie co do zasady nie różni się znacząco od handlu w realu. Tak w jednym, jak i drugim przypadku konieczne będzie założenie działalności gospodarczej lub założenie spółki i uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń. Różnica zasadza się w samej formie sprzedaży. Sklepy internetowe nie potrzebują przestrzeni handlowej do prowadzenia sprzedaży. Transakcje odbywają się w internecie, towar dostarczany jest do klienta przez kuriera.
Założenie sklepu internetowego wymaga przede wszystkim posiadania własnej domeny i serwera lub hostingu. Domena to nic innego jak adres internetowy sklepu. Serwer to miejsce, w którym będą przechowywane wszystkie dane. Koszt zakupu serwera, stworzenia i wdrożenia odpowiedniego oprogramowania, może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dla początkującego przedsiębiorcy może to być barierą nie do przeskoczenia. Dlatego warto rozważyć opcję modelu SaaS.

Co to jest model SaaS
Założenie sklepu internetowego na platformie funkcjonującej w oparciu o model SaaS jest coraz bardziej popularne. SaaS to skrót od angielskiej nazwy Software as a Service, w dosłownym tłumaczeniu: oprogramowanie jako usługa. I to właśnie dostaje właściciel sklepu zbudowanego na modelu SaaS. Zamiast jednorazowo zainwestować dużą kwotę we własny serwer i oprogramowanie, płaci kilkadziesiąt złotych miesięcznego abonamentu, w ramach którego dostaje własne miejsce w chmurze, oprogramowanie przystosowane do prowadzenia sklepu (między innymi integrację z platformami sprzedażowymi np. Allegro), wsparcie techniczne i logistyczne w razie problemów, cykliczne kopie zapasowe, usprawnienia i wdrażanie nowych funkcjonalności. Model SaaS zakłada dostarczenie klientowi gotowej usługi, on sam ma zająć się wyłącznie sprzedażą. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają żyłkę handlowca, ale informatyka już niekoniecznie.

Zalety korzystania ze sklepu internetowego w modelu SaaS
Poza wspomnianymi usługami i wsparciem jest kilka innych powodów, dla których warto założyć sklep internetowy w oparciu o model SaaS.
Niska cena – miesięczny koszt takiej usługi niski, więc próg wejścia do handlu w internecie znacząco obniża się.
Możliwość sprawdzenia się – nie każdy biznes okaże się dochodowy. Model SaaS pozwala przetestować swój pomysł na sklep stosunkowo niedużym kosztem.
Dostęp z dowolnego miejsca na świecie – prowadząc sklep w modelu SaaS, można swobodnie podróżować po świecie. Wszystko, co jest potrzebne do prowadzenia sklepu, to dostęp do internetu.
Integracja z firmami kurierskimi – nie wystarczy sprzedać, trzeba to jeszcze dostarczyć. Łatwa integracja firm sprzedażowych i kurierskich pozwala klientowi sklepu już przy zakupie zadecydować, w jaki sposób jego towar zostanie dostarczony (Zobacz: www.inpost.pl/kurier-przesylki-kurierskie).
Płatności elektroniczne – podstawa sklepu internetowego, dziś nikt nie chce robić tradycyjnych przelewów.
Szablon sklepu dostosowany do potrzeb – na ogół na platformach działających w modelu SaaS można wybrać jeden z kilkudziesięciu gotowych szablonów sklepu. Wszystkie cechuje duża intuicyjność, precyzja przy tworzeniu oprogramowania, wygoda zarówno dla sprzedawcy, jak i klienta oraz estetyczny wygląd. Zgodnie z zasadą: „Jak cię widzą, tak cię piszą”, sklep musi być po prostu ładny, żeby przyciągał klientów.
Bezpieczeństwo zakupów – to usługodawca zapewnia bezpieczne przesyłanie danych, wraz z szyfrowaniem protokołem SSL, uznawanym obecnie za najbezpieczniejszy.
Darmowe blogi – niektóre platformy udostępniają dodatkowo miejsce do prowadzenia blogów firmowych.

Shoper, Shoplo, Selly, cStore, Nazwa.pl, Grupa Nokaut – tu założysz sklep w modelu SaaS
O wyborze platformy do założenia sklepu w modelu SaaS decydują niuanse. Różnice mogą polegać na cenie, wielkości hostingu, funkcjonalnościach czy szablonach.
W każdym przypadku właściciel sklepu po zalogowaniu się zostanie przekierowany do panelu klienta, gdzie będzie mógł spersonalizować swój sklep w zależności od potrzeb i profilu działalności. Wszystkie panele są bardzo intuicyjne i ich obsługa nie powinna sprawiać problemów. Nie trzeba być informatykiem, żeby się w nich odnaleźć.
Wbrew pozorom sklepy założone na jednej platformie nie muszą wyglądać tak samo. Możliwość wyboru z kilkudziesięciu szablonów, zastosowania potrzebnych dodatków i funkcjonalności sprawia, że każdy sklep jest inny. Jeśli żaden szablon nie spełnia wymogów, można pokusić się o stworzenie własnego w kreatorze szablonów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group