Wtorek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1499
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śledztwo umorzone

Wiadomości: Wałbrzych/ Świdnica
Piątek, 12 marca 2010, 19:07
Aktualizacja: Sobota, 13 marca 2010, 10:01
Autor: red
Fot. red
Prokuratura Okręgowa w Świdnicy umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z oznakowaniem wiaduktu kolejowego przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu umorzył śledztwo w sprawie bezpieczeństwa w komunikacji.

Z ustaleń prokuratury wynika, że projekt organizacji ruchu dla ulicy Śląskiej w Świdnicy, na której 27 marca 2009 roku doszło do katastrofy autokaru na skutek uderzenia pojazdu w wiadukt kolejowy, został sporządzony w dniu 30 kwietnia 2004 roku przez pracownika Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Projekt ten został pozytywnie zaopiniowany przez funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, a następnie zatwierdzony przez pracownika Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Okazało się jednak, że projekt ten nie zawierał stosownego oznakowania ulic znakami drogowymi, które wymagają przepisy prawa. To wszystko stworzyło zagrożenie dla bezpieczeństwa w komunikacji i pozwoliło na przyjęcie, że zachowanie funkcjonariuszy publicznych odpowiedzialnych za wdrożenie projektu w życie wyczerpało znamiona czynu zabronionego opisanego w artykule 231 § 1 k.k.

Pamiętać jednak należy, że występek niedopełnienia obowiązków urzędniczych jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3. Czyn taki przedawnia się po upływie 5 lat. W niniejszej sprawie czyny będące przedmiotem śledztwa uległy przedawnieniu.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne.

W toku śledztwa przedstawiono zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych inspektorowi Wydziału Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy, który był upoważniony przez Starostę Świdnickiego w zakresie prowadzenia spraw związanych z zarządzaniem ruchem na drogach powiatowych i gminnych. Funkcjonariuszowi temu zarzucono, że w okresie od 25 kwietnia 2005 roku do 5 września 2008 roku nie dopełnił w sposób właściwy ciążącego na nim obowiązku sprawowania nadzoru i analizy istniejącej organizacji ruchu w zakresie bezpieczeństwa ruchu oraz przeprowadzania kontroli dróg m.in. w zakresie prawidłowości zastosowania, wykonania, funkcjonowania i utrzymania wszystkich znaków drogowych.

Ustalono, że nie dokonywał on we wskazanym wyżej okresie kontroli wszystkich dróg powiatowych i gminnych, a jedynie niektórych z nich wybranych losowo.
Występek niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariusza publicznego i działania tym na szkodę interesu publicznego lub prywatnego zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group