• Wtorek, 21 stycznia 2020
  • Godz. 6:09
  • Imieniny: Agnieszki, Jarosława
  • Czytających: 2227
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Śmiecimy na potęgę

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 1 października 2019, 12:35
Aktualizacja: Czwartek, 3 października 2019, 8:58
Autor: red
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
W ostatnim czasie zwiększyła się liczba wspólnych patroli Straży Miejskiej i Straży Leśnej w rejonie okolicznych lasów.

Tego typu działania mają głównie na celu zapobieżenie zaśmiecania lasów i wjazd do nich. Jesień to okres, w którym kierowcy zaczynają masowo wjeżdżać samochodami do lasów. Powodem są oczywiście wyprawy na grzyby. Wystarczy chwila nieuwagi, by dostać mandat za wjazd do lasu.

Warto dołożyć starań, by wjazd odbywał się w granicach prawa lub przynajmniej zdrowego rozsądku, gdyż za złamanie prawa straż leśna może nałożyć mandat za wjazd do lasu w wysokości 20-500 zł. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, może zakończyć się grzywną sięgającą 5000 zł. W niektórych leśnictwach przypadki nielegalnego wjazdu do lasu stanowią nawet 80% wykroczeń stwierdzonych przez straż leśną. Zatrzymani tłumaczą się najczęściej tym, że nie widzieli żadnych znaków zakazu wjazdu, szlabanu.

Nawet gdyby przy takiej drodze nie stał znak zakazu ruchu wszelkich pojazdów, kierowcy groziłby mandat za wjazd do lasu. Legalnie można jeździć wyłącznie po drogach, które nadleśnictwa udostępniły dla ruchu kołowego i potwierdziły ten fakt tablicą informacyjną.

Kwestię tę reguluje Art. 161 kodeksu wykroczeń, który stanowi, że „kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny”.

Sezon na grzybiarzy czy śmieciarzy? Porozrzucane butelki, opakowania po żywności, szkło dają jasną odpowiedź na to pytanie. W niektórych miejscach lasy niemal się duszą. Do lasu wywozi się też odpady budowlane, zużyte opony, a mamy przecież w naszym mieście dwa punkty PSZOK, gdzie bezpłatnie tego typu odpady możemy zdać.

Często turyści czy grzybiarze zabierają i wypiją w lesie półtora litra wody, to potem już nie mają siły zabrać ze sobą ważącej tych kilka gram butelki i ją zostawiają...

W takim przypadku zastosowanie ma art. 162 kodeksu wykroczeń: "§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Każdy z nas może mieć swój udział w ochronie otaczającej nas fauny: podczas wizyty w lesie nie pozostawiamy po sobie odpadów, a wszelkie pojazdy mechaniczne parkujemy w miejscach dozwolonych.

Twoja reakcja na artykuł?

1
5%
Cieszy
1
5%
Dziwi
3
16%
Nudzi
2
11%
Smuci
4
21%
Złości
8
42%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Komunalnik 1-10-2019 14:02
Najwięcej śmieci prezydent miasta.Syfiaste, zaprasowane plastiki na pl.Grunwaldzkim.
~hajertrzodowy 1-10-2019 14:21
Super to wygląda, jadąc rowerem np. do Złotego Lasu, w każdym rowie pełno śmieci, "elegancko posegregowanych", np. dwie opony i worek, lub jedna opona i dwa lub trzy worki, jakaś umywalka, butelki..., cool !
~ollo 1-10-2019 15:36
A propo. !!! Zapraszam na Husarską 4, 8, 10, do boksu na pojemniki ze śmieciami i zaobserwowanie jak część lokatorów segreguje śmieci - tylko pogratulować !!!
~kuba 1-10-2019 18:49
Ostatnio będąc w lesie na spacerze na wszelki wypadek zabrałem reklamówkę, a może gdzieś obok drogi będą grzyby, - nic z tego. Ale nie wróciłem do domu z pustą reklamówką, pozbierałem wszelkie śmiecie co były przy drodze.
~wyzwalacz 1-10-2019 18:52
To jest bezczelność dziennikarska: Import odpadów do Polski trwa w najlepsze a oni Kowalskich się czepiają.
~Obw 2-10-2019 8:06
do: ~wyzwalacz (18:52)
Dalej głosuj i popieraj PiSowców, którzy sprowadzają do Polski tony śmieci, nawet z Afryki bo kasa się liczy.
~Przewodnik 1-10-2019 19:03
Jest moc ma karanie, to niech będzie moc na sprzątanie.... C Jakie są argumenty na brak śmietników przy uczęszczanych szlakach...skoro ludziki śmiecą, to trzeba to zorganizować i postawic śmietniki, bo tylko tak to można opanować. Jeżdżę często do lasu i stawiam gdzie się da..zawsze na obrzeżach lasu...Niech narzekająca władza pokaże ile jest tych zorganizowanych miejsc do parkowania przy lasach....zakazy? To nic nie da, bo skoro namawia się do wielodzietności, nagradza 500 plus, to myślicie, że chętnych do wyjazdu do lasu będzie mniej czy więcej... Dlaczego i nas wymyśla się rozwiązania zawsze po latach problemu....
~Siw 1-10-2019 19:54
Wprowadzić bezwzględną karę pieniężna w wysokości minimalnej 3000zl i dozolzyc 3 miesiące aresztu w Świdnicy może się ludzie naucza.
~ 1-10-2019 20:40
Ludzie to świnie mają gdzieś środowisko. Najlepszym przykładem są debile którzy wysiadają z autobusu i wyrzucają np butelkę na chodnik lub do rowu mimo że tuż obok jest śmietnik.
~Król 2-10-2019 8:21
To i tak jest nic w porównaniu z tym, co dołowano w beczkach w trakcie zamykania wałbrzyskich kopalń. :-)
~ja 2-10-2019 19:13
Zapraszam straż miejską na róg ulic Tysiąclecia i Główną, obok kontenerów od miesiąca jest śmietnisko, komunalniak zabiera kontener a wokół syf, można sobie do urzędów dzwonić . Chodnikiem przejść nie można, skweru do szkoły nawet nie koszą bo to śmietnisko. Ktoś sprząta?, a ludzie wyrzucają co popadnie i gdzie popadnie - brak słów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group