Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 4696
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spektakl polsko–ukraiński

Środa, 1 czerwca 2022, 10:24
Autor: red
Wałbrzych: Spektakl polsko–ukraiński
Fot. Marc Pohodin
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na finał przełomowego projektu współpracy polsko–ukraińskiej. Już 4 i 5 czerwca zaprezentuje spektakl „CHODŹCIE, CHODŹCIE / приходьте, приходьте” z tekstem i w reżyserii Małgorzaty Maciejewskiej.

Tekst „CHODŹCIE, CHODŹCIE / приходьте, приходьте” powstał dzięki pierwszej rezydencji dramaturgicznej w Wałbrzychu pn. ZAPRACOWANI. Małgorzata Maciejewska rozpoczęła przygotowania do rezydencji już w listopadzie 2021 roku – wtedy wspólnie z kuratorem projektu Tomaszem Jękotem zdecydowała się na pracę na tematem sytuacji osób z Ukrainy mieszkających w Polsce. Projekt początkowo miał opowiadać o życiu, zatrudnieniu i próbie asymilacji, jednak już lutym 2022 nabrał zupełnie nowego, nieprzewidzianego wymiaru. Agresja militarna Rosji w Ukrainie zmieniła całkowicie kontekst poszukiwań autorki. Teatr Dramatyczny postanowił wspólnie z Maciejewską otworzyć instytucję na osoby z Ukrainy, spróbować oddać im przestrzeń do rozmowy, potraktować podmiotowo. Tak rozpoczęła się trwająca 3 miesiące wnikliwa praca badawcza rezydentki.

Małgorzata Maciejewska podczas swojej rezydencji spotykała się z wieloma osobami z Ukrainy. Często były to rozmowy bardzo intymne i dotykające traumy wojennej.

- Wywiady prowadzone były na gorąco, często w parę tygodni, dni po ucieczce z obszaru wojny, mają niesamowitą siłę i są niepowtarzalnym w skali Polski zapisem emocji i uczuć, które towarzyszyły Przybyszom w ich ucieczce i zadomowianiu się w Polsce – mówi Maciejewska. – Są ludzie, którzy uciekali przez kilka krajów, nocą, z małym płaczącym dzieckiem na tylnym siedzeniu, są kobiety, które uciekły widząc spadającą na sąsiednie osiedle bombę. Młode, dojrzałe, samotne, z dziećmi, z mężami, ojcami zaangażowanymi w walki. Te portrety są niesamowite, dają nam wgląd w to, co niedostępne, dla tych, którzy tego nie przeżyli. Pozwalają lepiej zrozumieć ich trudne doświadczenie.

Fragmenty rozmów można zobaczyć na Teatralnym YouTubie – na sierpień planujemy publikację całych wywiadów.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu prezeski Stowarzyszenia Ukraina – Wałbrzych (Товариство „Україна-Валбжих”) Ally Kovalchuk było możliwe dotarcie do jak największej ilości osób, które chciały podzielić się swoimi historiami i przemyśleniami, niejednokrotnie również marzeniami. Z wielkiej potrzeby uczestnictwa w teatrze „Szaniawski” wraz z Małgorzatą Maciejewską i Miłoszem Pietruskim zorganizowali warsztaty włączeniowe dla Ukraińców i Polaków. Pietruski jest specjalistą kreowania działań dla osób z grup wykluczonych, wraz ze studentami wydziału lalkarskiego z wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych zaproponował warsztaty, które niejednej osobie pomogły przezwyciężyć fobie społeczne, odważnie opowiedzieć o swoim doświadczeniu wojennym, uśmiechnąć się pomimo całej sytuacji, o której nie da się zapomnieć. Warsztaty rozbudziły także potrzebę częstszego udziału w życiu teatru. Zdjęcia na warsztatach wykonała ukraińska artystka Valentina Dubovka.

Spotkania i warsztaty, a także aktywne uczestnictwo Maciejewskiej i Jękota w życiu wspólnoty ukraińskiej mieszkającej w Wałbrzychu, stało się podstawą do napisania tekstu „CHODŹCIE, CHODŹCIE / приходьте, приходьте”. W efekcie powstał dramat niezwykle ważny i potrzebny, jako gest solidarności i współpracy ze społecznością ukraińską w Wałbrzychu. Do udziału w projekcie zaproszeni są twórcy z obydwu krajów. Pokazy spektaklu 4 i 5 czerwca będą niewątpliwe wspólnotowym doświadczeniem, próbą zrozumienia siebie ponad barierami języka i absurdu wojny. Autorka, która przyjęła także rolę reżyserki wydarzenia, w swoim tekście w zabawny i zdystansowany sposób opowiada o polsko-ukraińskich relacjach, w każdym momencie stara się budować mosty porozumienia. Nie ucieka przy tym od traumy wojny opowiadając szczerze historie, które przekazali jej Ukraińcy. Maciejewska stawia na nadzieję i szczerość – dwie rzeczy, którymi epatowali jej rozmówcy. „CHODŹCIE, CHODŹCIE / приходьте, приходьте” otwiera instytucję teatru na nowe osoby i co najważniejsze bawi i daje tematy do namysłu. W spektaklu biorą udział aktorzy Teatru Dramatycznego: Irena Sierakowska, Czesław Skwarek i Wojciech Świeściak, gościnnie na wałbrzyskiej scenie zobaczymy Halynę Rybę - aktorkę i dyrektorkę teatru z Lwowa, a także Kamila Patera - muzyka multiinstrumentalistę.

Na „CHODŹCIE, CHODŹCIE / приходьте, приходьте” zapraszamy w sobotę 4 czerwca o 19:00 oraz niedzielę 5 czerwca o 18:00. Bilety tylko 8 zł.

CHODŹCIE, CHODŹCIE / приходьте, приходьте
finał projektu ZAPRACOWANI. REZYDENCJE DRAMATURGICZNE W WAŁBRZYCHU
rezydentka, autorka tekstu i reżyserka czytania: Małgorzata Maciejewska
kurator projektu rezydencji: Tomasz Jękot
tłumaczenia, konsultacje ukraińskie: Alla Kovalchuk
muzyka na żywo: Kamil Pater
zdjęcia: Mark Pohodin
obsada: Halyna Ryba (g), Irena Sierakowska, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak.

Twoja reakcja na artykuł?

2
29%
Cieszy
1
14%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
3
43%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group