Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2710
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Spotkali się miłośnicy dolnośląskich zabytków

Czwartek, 25 maja 2017, 12:19
Aktualizacja: 12:39
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Spotkali się miłośnicy dolnośląskich zabytków
Fot. Iwona Swat, Maria Krupienia, Michał Świderski i Maciej Pawlik
Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków (DTMZ) to facebookowa grupa miłośników historii, fotografii i wędrówek.

Wśród nich są osoby z różnych części kraju, nie tylko z Dolnego Śląska, są ludzie z przeróżnych zawodów i profesji. Towarzystwo powstało w 2015 roku, a jego szefem jest Robert Matwiejów, emerytowany strażak, funkcjonariusz wałbrzyskiej PSP.

Na co dzień członkowie DTMZ komunikują się na Facebooku, informują o swoich dokonaniach, czasem odkryciach, dodają zdjęcia ze swoich "wypadów". Co 2-3 miesiące "foto-zwiedzacze" spotykają się na dużych zlotach. Ostatni z nich miał miejsce w miniony weekend w Pałacu w Jedlince (Jedlina-Zdrój). Podczas weekendu grupa zwiedziła Zamek Grodno, zaporę na Jeziorze Bystrzyckim, Sztolnie Walimskie, kompleks Włodarz, no i oczywiście kompleks pałacowy w Jedlince. W sobotę wzięła udział w otwarciu wystawy "Wojenne tragedie Ślązaków. Doświadczenie zapisane w pamięci" w Pałacu w Jedlince, następnie zwiedzała pałac. Wieczorem nawiedziła ich "Biała Dama". Jak zawsze nie mogło zabraknąć zupy gotowanej w wielkim garze. Tym razem był to pyszny żurek, a w niedzielę jajecznica ze 106 jaj. Baza wypadowa Towarzystwa znajdowała się w miejscowym pałacu, a w kolejne miejsca grupa przemieszczała się własnymi samochodami tworząc prawdziwą kawalkadę.

Miłośnicy foto - zwiedzania co jakiś czas sprzątają, porządkują zapomniane ruiny zamków, pałaców, cmentarzy. Jest to działanie spontaniczne i całkowicie społeczne, bez wsparcia osób trzecich.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group