Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 4244
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Spotkanie na temat afrykańskiego pomoru świń

Piątek, 2 lutego 2018, 6:43
Aktualizacja: 11:15
Autor: red
powiat wałbrzyski: Spotkanie na temat afrykańskiego pomoru świń
Fot. Starostwo Powiatowe Wałbrzych
W związku z aktualną sytuacją epizootyczną w zakresie ASF u świń i dzików na terenie Polski i możliwością przeniesienia wirusa ASF na tereny wolne od tej choroby m. in. na teren województwa dolnośląskiego i powiatu wałbrzyskiego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wałbrzychu Bogusław Czerski przy współpracy z Zarządem Powiatu Wałbrzyskiego przeprowadził szkolenie w zakresie ASF u dzików.

Afrykański pomór świń ( ASF) jest szybko szerzącą się , chorobą zakaźną na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, dlatego też choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Powoduje natomiast bardzo duże straty ekonomiczne wynikające z utraty możliwości eksportu wieprzowiny oraz likwidacji gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

W szkoleniu uczestniczyli pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wałbrzychu, przedstawiciele właściwych terenowo kół łowieckich, Lasów Państwowych oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podczas szkolenia omówiono następujące tematy:
1. Zasady bioasekuracji podczas polowań;
2. Procedury przeszukiwania obszarów i zbierania zwłok dzików lub ich szczątków;
3. Procedury pobierania i przesyłania próbek do laboratoryjnych badań diagnostycznych w kierunku afrykańskiego pomoru świń.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group