Wtorek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 2868
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sprawdź, co robić, kiedy otrzymałeś pozew rozwodowy. Doradzamy!

Wiadomości: Kraj
Niedziela, 24 lutego 2019, 8:30
Aktualizacja: 19:48
Autor: red
Fot. użyczone
Być może spodziewałeś się, że ten moment nastąpi. Równie prawdopodobne jest, że niczego się nie domyślałeś. Jednak stało się, Twoja żona wniosła o rozwód. Odebrałeś pozew oraz wezwanie do stawiennictwa w sądzie. To bardzo trudny moment, w którym za wszelką cenę nie można pozwolić, żeby emocje zwyciężyły. Dziś podpowiemy Ci, co leży w obowiązkach strony pozwanej. Skorzystaj z naszych rad i przejdź przez rozwód z podniesioną głową.

Odpowiedź na pozew – czy trzeba ją sporządzać?

Otrzymanie pozwu rozwodowego wiąże się z obowiązkiem szybkiego działania. Pozwana strona ma na nie 14 dni kalendarzowych, liczonych od momentu odebrania przesyłki. Tym, co należy zrobić w ciągu wspomnianych dwóch tygodni, jest nadanie do sądu odpowiedzi na otrzymany pozew rozwodowy. Sporządzenie oraz wysłanie odpowiedzi jest obowiązkiem, a jednocześnie przywilejem. Nieskorzystanie się z niego najczęściej skutkuje przyspieszonym zakończeniem sprawy rozwodowej, z uznaniem twierdzeń zawartych w pozwie.

Przygotowanie stosownej odpowiedzi dla sądu daje możliwość przedstawienia swojego stanowiska w sprawie, co dla strony pozwanej jest szansą na wyrażenie sprzeciwu wobec roszczeń powoda. Odniesienie się do żądań powoda dotyczy ważnych dla Ciebie spraw, takich jak ustalenie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi lub wysokości alimentów. Sporządzając odpowiedź na pozew należy poruszyć każdą z tych kwestii, wskazując przy tym osobę, ponoszącą winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Dokładnie przygotowane pismo ułatwi sądowi uregulowanie spornych spraw w wyroku rozwodowym. Pamiętaj, że odpowiedź to środek przysługującej Ci obrony, z którego należy skorzystać.

Jak napisać odpowiedź pozwanego i czy robić to samodzielnie?

Pismo, jakim jest odpowiedź na pozew rozwodowy, wymaga uwzględnienia wszelkich kwestii istotnych dla sprawy. Można je przygotować samodzielnie, kierując się informacjami zawartymi w otrzymanym piśmie. Trzeba przy tym zachować szczególną uwagę, gdyż zawarcie niewłaściwych danych (np. błędne wskazanie adresu sądu) może mieć nieprzyjemne konsekwencje. W sporządzanej odpowiedzi masz prawo wnioskować o zasądzenie i zabezpieczenie alimentów, wezwanie świadków, uregulowanie kontaktów z dzieckiem, ustalenie władzy rodzicielskiej, orzeczenie winy. Wnoszenie o konkretne działania przysparza jednak pozwanym wielu trudności. Dlatego mimo, że odpowiedź na pozew można napisać samodzielnie, warto skonsultować się w tym celu z profesjonalistą. Adwokat rodzinny ma doświadczenie w sporządzaniu pism, prowadzeniu spraw rozwodowych, a przede wszystkim we wspieraniu osób, przechodzących przez rozwód. Jeżeli szukasz pomocy lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązków strony pozwanej, zajrzyj na portal Rozwód z Nią, gdzie znajdziesz cenne porady dla mężczyzn, którzy otrzymali pozew rozwodowy.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
25%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~abc 24-02-2019 21:13
Najlepiej się nie rozwodzić, same z tego problemy podzial majątku i cierpienie dzieci.
~ 25-02-2019 7:05
do: ~abc (21:13)
jasne i czesto zyc w piekle co
~Piotr 24-02-2019 23:43
Mądrego aż miło posłuchać.
~kapiszon 24-02-2019 23:46
nie przyjmować poleconego z adnotacją nie zamieszkuje ;)
~Piotr 25-02-2019 12:40
Pozew rozwodów to powód do radości. Potem moze byc juz tylko lepiej.
~piko 25-02-2019 13:20
doradzanie jak w tytule to o kant wiecie czego roztrzaskać. jak by ten piszący to przeszedl to by mądrzej napisal
~D... 25-02-2019 14:48
Kryptoreklama! Jeśli adwokat, którego link jest wpięty w treść, tak doradza klientom, jak napisano w tym tekście, to słabo widzę interes rozwodników, których reprezentuje... :-p Odpowiedź na pozew nie jest obowiązkowa i czasem warto jej nie składać - jeśli tak wynika z sytuacji w sprawie. Nie jest przy tym prawdą, że oznacza to przyznanie okoliczności podanych w pozwie, bo po to sąd przesłuchuje rozwodzących się, by ustalić, co między nimi jest sporne, a w czym się zgadzają. Jeśli mecenas ten tekst jakoś weryfikował i go przyklepał, to albo jest po prostu słaby w te klocki, albo ma jeszcze mało doświadczenia, które w procesach rozwodowych jest bezcenne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group