Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5231
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Sprawdź, ile wynosi kara za brak OC w 2020 roku

Poniedziałek, 25 maja 2020, 18:35
Aktualizacja: Środa, 10 czerwca 2020, 22:05
Autor: ts
Polska: Sprawdź, ile wynosi kara za brak OC w 2020 roku
Fot. ts
OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Czasami jednak zdarzają się osoby, które wolą jeździć bez ważnej polisy i ryzykować nałożeniem na nich wysokich kar. Wszystko po to, by zaoszczędzić kilkaset złotych w skali roku. Z tego tekstu dowiesz się, jakie kary są nakładane na kierowców nieposiadających ważnego ubezpieczenia OC.

Nie tylko OC
Co prawda, jedyną obowiązkową polisą w Polsce jest OC, ale każdy kierowca powinien też rozważyć zakup pakiet usług assistance. Z takim pakietem żadna usterka ani nagłe wydarzenie na drodze nie będą Ci straszne. W skład assistance mogą wchodzić przeróżne świadczenia na korzyść kierowcy. Więcej o tym dodatku do ubezpieczenia znajdziesz na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/assistance/

Ilu Polaków jeździ bez ważnego OC?
Ostatnie dane udostępnione przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jasno pokazują, że po polskich drogach porusza się aż 100 000 nieubezpieczonych kierowców. Ta wartość wciąż się zmienia, ponieważ przybywa zarejestrowanych aut. Wbrew pozorom nie jesteśmy, na tle innych krajów, wysoko na liście niepłacących za ubezpieczenie. Plasujemy się mniej więcej w połowie stawki. Niestety sytuacja nie wygląda już tak kolorowo w przypadku nietrzeźwych za kierownicą.

Gdzie w Polsce jeździ się bez OC?
Według regularnie przeprowadzanych statystyk najgorzej wypadają województwa zachodniopomorskie, lubuskie, opolskie i warmińsko-mazurskie. W tamtych rejonach współczynnik kolizji bez ważnej polisy OC jest o 1,5 razy większy niż w innych częściach kraju.

Ile wynosi kara za brak OC w 2020 roku?
Głównymi czynnikami wpływającymi na wysokość kary za brak ważnej polisy są okres, w jakim pojazd pozostawał bez ubezpieczenia oraz to, czy mamy do czynienia z samochodem osobowym, ciężarowym, motocyklem, motorowerem itd. W roku 2020 kierowcy, którzy nie opłacili swojej polisy przez ponad 14 dni, muszą liczyć się z karą w wysokości 5200 zł (aż 700 zł więcej niż rok temu). Opóźnienie zapłaty do 3 dni to koszt 1040 zł (140 zł więcej względem zeszłego roku). W przypadku, gdy czas bez opłaconej składki mieści się w zakresie od 4 do 14 dni, kara wynosi 50% maksymalnej przewidywanej kary za brak OC, czyli 2600 zł. Właściciele motocykli, motorowerów oraz skuterów w 2020 roku zapłacą maksymalnie 870 zł, co stanowi podwyżkę o 120 zł względem poprzedniego roku.

Ciężarowi płacą więcej
Najwyższy wymiar kary za bak OC to w 2020 roku 7800 zł. Jest on przeznaczony dla właścicieli aut ciężarowych, których przerwa w ubezpieczeniu wynosi ponad 14 dni. Warto pamiętać, że do pojazdów ciężarowych zaliczane są również ciągniki, autobusy i autokary.

Podsumowanie
Jak widzisz, brak ważnej polisy OC to żaden interes. Oszczędności są tylko pozorne, a w obliczu możliwych kar całkowicie tracą swój walor. Jeśli chcesz mieć święty spokój i nie musieć oglądać się za siebie w obawie, że jedzie za Tobą radiowóz, wykup polisę OC. Pamiętaj jednak, że jej zakres jest wszędzie taki sami i nie warto wybierać najdroższych ofert. Sprawdź, jak płacić mniej za polisę i cieszyć się należytą ochroną: http://ubezpieczenie24.org/czemu-nie-warto-przeplacac-za-ubezpieczenie

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
3
60%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group