Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5448
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Stanowisko w sprawie referendum

Sobota, 25 stycznia 2020, 10:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 stycznia 2020, 8:45
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Stanowisko w sprawie referendum
Fot. red
Prezentujemy stanowisko Urzędu Miasta w Boguszowie–Gorcach w sprawie referendum o odwołanie burmistrza Jacka C.

Stanowisko w sprawie referendum obywatelskiego

Fakt aresztowania i zarzuty stawiane pod adresem urzędującego burmistrza miasta wzbudzają zrozumiałe emocje i kontrowersje wśród obywateli. Dla władz miasta również nie jest to sytuacja komfortowa i wszyscy życzylibyśmy sobie, żeby w takich sprawach wymiar sprawiedliwości działał zdecydowanie szybciej i sprawniej w celu wyjaśnienia tej sprawy. Pamiętajmy też, że jak w każdym demokratycznym państwie obowiązuje w Polsce zasada domniemania niewinności, dlatego warto zachować umiar w swoich osądach i poczekać na ostateczne wyjaśnienie się tej sprawy przed sądem, nie ferując z góry wyroków za czy przeciw.

Wyznaczone przez Komisarza Wyborczego na 15 marca 2020 r. referendum w sprawie odwołania burmistrza Boguszowa – Gorc jest referendum obywatelskim, pod którym podpisała się około 25% uprawnionych do głosowania obywateli miasta, co pokazuje, że zdania są w tej sprawie podzielone. Wartym uwagi jest fakt, że faktycznymi inicjatorami tego referendum nie są „zwykli” mieszkańcy, a radni opozycyjni wraz z rodzinami i grupą osób blisko związanych ze swoim środowiskiem i poprzednimi władzami miasta, którzy nie mogą pogodzić się z odsunięciem ich od władzy przez mieszkańców w wyborach w 2018 r. Zbieraniu podpisów towarzyszyła kłamliwa i wprowadzająca mieszkańców w błąd kampania informacyjna, objawiająca się między innymi oskarżaniem radnych koalicji rządzącej o brak zgody na obniżenie pensji aresztowanego burmistrza, podczas gdy wypłatę 50% pensji nakazują obowiązujące w Polsce przepisy prawa. Podobnie okłamywano mieszkańców, że władze miasta sprzedały ruiny hotelu na Dzikowcu w celu odsprzedaży cegieł do Niemiec. Również osoby starsze były dezinformowane w trakcie chodzenia po domach i zbieranie podpisów pod inicjatywą referendalną. Radni opozycji, pomimo wcześniejszych deklaracji, nie forsowali pomysłu podjęcia w tym referendum próby odwołania także całej rady, co wygląda na obawę przed utratą własnych mandatów. Warto również podkreślić, że przeprowadzenie referendum to także znaczne koszty dla gminy, które pokrywane są z pieniędzy nas wszystkich, czym inicjatorzy referendum się w ogóle nie przejmują.

Przy tak podzielonych opiniach wśród mieszkańców, różne środowiska polityczne upatrują w referendum możliwość przejęcia władzy w mieście przez własnego kandydata dzięki przyspieszonym wyborom, i spełnieniu własnych przerośniętych ambicji politycznych. Stąd biorą się wypowiedzi takich osób jak niedoszły senator Kamil Zieliński, któremu mieszkańcy Boguszowa – Gorc ewidentnie pokazali „żółtą kartkę”. Skandaliczne są sugestie tego pana, iż zastępca burmistrza powinien podać się do dymisji jak i inne „osoby, którym postawiono zarzuty”, gdyż osób z jakimikolwiek zarzutami nie ma wśród pracowników urzędu. Wbrew temu, co twierdzi pan Zieliński miasto normalnie funkcjonuje, rozwija się, a władze miasta skutecznie pozyskują środki zewnętrzne z instytucji zewnętrznych i od władz centralnych – właśnie pozyskaliśmy 1 419 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „MALUCH+” 2020 i już niedługo w naszym mieście powstanie żłobek miejski, staramy się też o 889 000 zł wsparcia na projekty dla seniorów. Miasto rozwija się dobrze i większość mieszkańców odbiera to jako pozytyw.

Ostateczne stanowisko mieszkańców w tej sprawie poznamy 15 marca 2020 r.

Grzegorz Łuczko

w. z. Sekretarza Miasta

Twoja reakcja na artykuł?

7
13%
Cieszy
2
4%
Hahaha
3
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
10
18%
Złości
34
61%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (66)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group