Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 3720
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Straż Miejska wyjaśnia, kiedy może interweniować

Wtorek, 13 grudnia 2016, 13:47
Aktualizacja: 13:50
Autor: red
Wałbrzych: Straż Miejska wyjaśnia, kiedy może interweniować
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Choć temat spalania odpadów opisaliśmy dość szczegółowo w poprzednim artykule, to jednak pojawiło się wiele pytań co do kompetencji straży miejskiej w tym zakresie.

Czy strażnik może wejść do mojego mieszkania i sprawdzić co spalam w piecu?

Czy strażnik musi posiadać nakaz prokuratury na przeszukanie?

Co mi grozi, jeżeli go nie wpuszczę ?

To tylko niektóre pytania jakie pojawiły się po artykule „Czarny dym”.

Wszelkie kwestie związane z przeprowadzaniem przez funkcjonariuszy straży miejskiej kontroli w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska określa art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2013, poz.1232). Ustawa ta pozwala strażnikom na przeprowadzanie kontroli całodobowo w obiektach gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 w pozostałych obiektach, w tym lokalach mieszkalnych. Co jednak się stanie, gdy odmówimy wpuszczenia strażników do mieszkania, czy też zakładu pracy. Na pewno nikt nie będzie wyważał drzwi, jednak udaremnienie lub utrudnienie przeprowadzenia takiej kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3 (art,225 § 1 KK). Zatem przed podjęciem decyzji o uniemożliwieniu takiej kontroli należy poważnie się zastanowić. Nie chodzi tu o nękanie mieszkańców naszego miasta, lecz o skuteczną walkę z trucicielami, którzy spalając śmieci, każdego dnia emitując do atmosfery toksyczne spaliny bezpowrotnie niszczące nasze zdrowie, a nawet życie. Dzisiaj nikogo nie dziwi sytuacja, gdy badane są spaliny naszych samochodów, dlaczego zatem wielu oburza się na możliwość zbadania popiołu z pieca. W końcu chodzi tu o nasze zdrowie, środowisko i o to co pozostawimy po sobie następnym pokoleniom.

Za spalanie odpadów poza spalarniami grozi mandat karny do 500 zł, a w przypadku skierowania wniosku o ukaranie do sądu, na sprawcę tego czynu może być nałożona grzywna do 5000 zł.

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group