Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2320
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Subregion wałbrzyski otrzymał 1,6 mln złotych na badania mammograficzne

Poniedziałek, 20 listopada 2017, 16:58
Aktualizacja: Wtorek, 21 listopada 2017, 11:02
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Subregion wałbrzyski otrzymał 1,6 mln złotych na badania mammograficzne
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu zostały przedstawione szczegóły projektu, dzięki któremu do subregionu wałbrzyskiego trafiło przeszło 1,6 mln złotych na badania mammograficzne.

- Południe Dolnego Śląska, Aglomeracja Wałbrzyska ma większą zapadalność na choroby nowotworowe niż reszta Dolnego Śląska i wiele obszarów w Polsce. Potrzeby w zakresie onkologii na Dolnym Śląsku a szczególnie na południu Dolnego Śląska są większe. Pracuję w tym szpitalu od lat. Onkologiczne możliwości tego szpitala systematycznie rosną, dzięki programowi onkologicznemu. W ramach RPO pozyskaliśmy prawie 9 milionów złotych na zakupy sprzętu, które realizujemy. Kupujemy szereg nowych urządzeń onkologicznych. Jesteśmy kompletnym ośrodkiem onkologicznym. W tym zakresie dzieje się nieźle. Natomiast słabością populacji potencjalnych pacjentek i pacjentów jest po prostu zgłaszalność. Są obszary w których w cudzysłowie siłą doprowadza się młodych pacjentów i pacjentki na badania profilaktyczne, które mogą im uratować życie. Regularnie środki, które państwo przeznacza na profilaktykę, nie są w całości wykorzystywane - powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.

Środki zostały przyznane w ramach konkursu na profilaktykę nowotworową, rozstrzygniętego przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Projekt będzie realizowany od listopada 2017 do listopada 2019 roku przez Wałbrzyski Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w partnerstwie
z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu.

- Dolny Śląsk ma się czym pochwalić, bo 2,24 miliarda złotych to jest to czym dysponujemy w ramach RPO 2014-2020. To nie jest tylko kwestia infrastruktury. To jest kwestia konkretnych zjawisk, dedykowanych pracodawcom, pracownikom, profilaktyce. Dolny Śląsk należy do takich regionów, które w swoich zasobach mają największą ilość szpitali wojewódzkich. Dwa z tych szpitali znajdują się w Wałbrzychu. Środki są dedykowane najpierw w modernizację, następnie w profilaktykę. To już drugi konkurs dedykowany profilaktyce. Profilaktyce nowotworu szyjki macicy, nowotworu piersi i jelita grubego. Profilaktyka to jest zapobieganie, wczesne wykrywanie a co za tym idzie nie eliminowanie z rynku pracy. Dzisiaj pieniądze w wysokości 1 610 000 złotych dedykowane są operatorowi, którym jest szpital w którym się znajdujemy - powiedziała Iwona Krawczyk - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Projekt ma na celu poprawę dostępu do programów zdrowotnych dotyczących chorób, które wpływają negatywnie na rynek pracy, oraz zwiększenie świadomości kobiet aktywnych zawodowo z subregionu wałbrzyskiego, w którego skład wchodzi powiat dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki i miasto Wałbrzych. Udział w projekcie będzie mogło wziąć 2000 pracujących kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Projekt zakłada działania edukacyjne, realizowane w przychodniach, zakładach pracy i szkołach a także zakup aparatu do USG piersi i realizację samych badań profilaktycznych.

- Konkurs dotyczący RPO WD wspiera pracujące kobiety, ale z wiedzą i informacją w zakresie profilaktyki dociera nie tylko do samych pracowników, ale także do pracodawców. Duża część działań edukacyjnych dedykowana jest pracodawcom. Całość finansowana jest w ramach działania "Aktywne i zdrowe starzenie się". Poza profilaktyką dotyczącą nowotworów samorząd województwa wciąż pracuje nad opracowaniem regionalnych programów zdrowotnych, ściśle dotyczących zachorowań i chorób cywilizacyjnych, które w szczególności dotykają mieszkańców Dolnego Śląska - powiedziała Ewa Grzebieniak - Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group