Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2895
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Sukces uczniów „Gastronomika”

Wtorek, 7 maja 2013, 6:23
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Sukces uczniów „Gastronomika”
Fot. użyczone
W dniach 22–24 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół nr 7 w Wałbrzychu już po raz trzeci uczestniczyli w Młodzieżowych Mistrzostwach Karkonoszy Kucharzy.

Impreza została zorganizowana przez Miasto Karpacz, Zespół Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu oraz Zrzeszenie Handlu i Usług w Jeleniej Górze.

W V edycji Mistrzostw wzięło udział 11 drużyn. Wałbrzyski „Gastronomik” reprezentowali uczniowie klasy technikum, kształcący się w zawodzie kucharz: Anna Król i Damian Kamiński.

Tematem tegorocznych warsztatów i konkursu były „Zupy”. W programie uwzględniono 2-dniowe warsztaty szkoleniowe, podczas których uczestnicy przygotowywali zupy w różnych wariantach smakowych - na zimno – chłodniki oraz na ciepło. Warsztaty odbywały się pod kierunkiem Szefa Kuchni hotelu „Pałac Staniszów” - Piotra Motały oraz Szefa Kuchni Restauracji „Mercury” w Karpaczu – Dariusza Wyborskiego.

W dniu konkursu dwuosobowe drużyny wykonywały wylosowane wcześniej zupy. Nasza drużyna przygotowała „zupę czosnkową”, z którą uplasowała się na II miejscu. Pierwsze miejsce zajął "krupnik" przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Biedrzychowicach, a trzecie zupa Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu.

Wykonane dania były oceniane przez Jury Degustacyjne złożone z Szefów Kuchni z Sudeckiego Klubu Szefów Kuchni pod przewodnictwem Józefa Żądło - Honorowego Prezesa Zrzeszenia Handlu i Usług w Jeleniej Górze.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group