Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2468
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Święto Włókiennika w Głuszycy

Poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 10:34
Aktualizacja: 10:37
Autor: red
REGION, Głuszyca: Święto Włókiennika w Głuszycy
Fot. organizatorzy
Głuszyccy włókiennicy, jak co roku, obchodzili swoje święto.

- Czuję się ogromnie zaszczycony, że mogę w imieniu społeczności głuszyckiej już po raz trzeci podziękować kolejnej grupie pracowników byłych zakładów przemysłu włókienniczego. Niezmiernie się cieszę, że wśród wyróżnionych w tym roku są także dwaj mieszkańcy Głuszycy, którzy co prawda nie pracowali w przemyśle włókienniczym, ale kultywują pamięć o dawnej świetności naszej Gminy i dbają, by młodsze pokolenie pamiętało o historii Głuszycy i utożsamiało się ze swoją „małą ojczyzną – mówił burmistrz Głuszycy Roman Głód w czasie uroczystości z okazji Święta Włókiennika zorganizowanej w głuszyckim Centrum Kultury.

Statuetki „Zasłużonych dla Włókiennictwa” w roku 2017 otrzymali: Zofia Białek, Aleksandra Kubacka, Barbara Wilińska, Irena Bartyńska, Stanisława Micner, Izabela Krzywoń, Adela Cyran, Alicja Derdzikowska, Maria Winiarczyk, Jan Krzesicki, Teresa Oktabska, Helena Skała, Irena Intres, Zenon Intres, Bolesław Harasymowicz, Jerzy Cupiał, Eugeniusz Kwaśnik, Zofia Kasprzycka, Bronisław Wieczorek, Teresa Rawska, Aniela Zalewska, Franciszka Kierat, Stanisław Małek. Statuetki dla „Honorowych Zasłużonych dla Włókiennictwa” odebrali Stanisław Michalik oraz Grzegorz Czepil.

W drugiej części uroczystości przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła Głuszycka Grupa Teatralna w spektaklu „Ziemia Obiecana Włókniarzy”. Przedstawienie ukazało realia powojennej Głuszycy, do której w poszukiwaniu pracy z różnych zakątków przybyli nowi osadnicy, dźwigający bagaż doświadczeń związanych z okrucieństwami II wojny światowej. Nowe komunistyczne władze walczące z „wrogami ustroju” i splot różnych ludzkich historii, narodowości oraz kultur, a w tle praca w zakładach włókienniczych to obraz Głuszycy ukazany w spektaklu. Nie brakuje jednak scen, które wywołują śmiech u widzów, a to za sprawą zabawnych dialogów i komizmu sytuacyjnego oraz świetnej gry naszych głuszyckich aktorów.

W „Ziemi Obiecanej Włókniarzy” na podstawie scenariusza i w reżyserii Roberta Delegiewicza wystąpili: Agnieszka Musz jako Rachela, Alina Mączyńska w roli Heleny, Artur Gołda jako Leon, Edyta Popek - Anna, Iweta Głód - Maria, Magdalena Gołda jako Magdalena, Magdalena Jarosz - Lidka, Magdalena Kandefer - Marlena, Mirosław Żołopa - Kazimierz, Urszula Mrozińska – Ewa, żołnierze AK - Krzysztof Gołda, Szymon Sławik, Robert Delegiewicz - Komisarz i Roman Głód jako tajemniczy przesłuchiwany.
- Na drugą część spektaklu, osadzoną w czasach stanu wojennego, zapraszamy do CK-MBP w Głuszycy 11 listopada - zapowiedział Robert Delegiewicz.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group