Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3185
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Świętowano inaczej

Poniedziałek, 4 maja 2020, 14:26
Aktualizacja: Wtorek, 5 maja 2020, 8:40
Autor: red
REGION, Jedlina-Zdrój: Świętowano inaczej
Fot. UM Jedlina–Zdrój
O znaczeniu i wadze święta Konstytucji 3 maja mówił podczas wystąpienia Leszek Orpel – Burmistrz Jedliny–Zdroju.

Po raz pierwszy od kilkunastu lat Państwowe Święto Konstytucji 3 Maja obchodzimy inaczej, nie tak radośnie jak dotychczas. Bo sytuacja jest nadzwyczajna. Utrzymujący się od kilkudziesięciu dni stan zagrożenia epidemiologicznego przewartościował nasze priorytety. Utrzymanie zdrowia stało się najważniejsze. Pozwólcie jednak, że w kilku zdaniach podzielę się refleksją na temat tego szczególnego święta.

Dzisiaj w XXI wieku kiedy żyjemy w czasach Pokoju, we wspólnej Europie i borykamy się z niemałymi problemami wewnętrznymi i zewnętrznymi, właśnie Konstytucja 3 maja jest swoistym narodowym „memento”. To z tego bardzo nowoczesnego na miarę XVIII w, aktu prawnego wynika przesłanie, że dobro wspólne musi być oparte na wartościach takich jak:

- równość wobec prawa

- trójpodział władz (ustawodawcza, sądownicza, wykonawcza)

- tolerancja

Te idee Polakom były potrzebne w trudnych chwilach: czy to w czasach zaborów, walki o niepodległość w 1918r., w czasie II wojny światowej, czy w czasach jak powstawała Solidarność i kształtowała się III RP.

Szanowni Państwo, życzmy sobie aby także obecnie Konstytucja 3 maja była dla wszystkich mieszkańców a w szczególności polityków -inspiracją do rozwiązywania ciągle aktualnych problemów związanych z poszanowaniem wolności, sprawiedliwości, praw demokratycznych, autonomii wszystkich władz i budowaniu dobra wspólnego.

Leszek Orpel

Twoja reakcja na artykuł?

2
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
63%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group