Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 3919
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Sybiracy – pamiętamy

Sobota, 16 lutego 2019, 13:29
Aktualizacja: Niedziela, 17 lutego 2019, 10:51
Autor: red
Wałbrzych: Sybiracy – pamiętamy
Fot. użyczone
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęły się pierwsze wywózki Polaków w głąb Rosji. W naszym mieście w Wałbrzychu od lat Sybiracy spotykają się przy Pomniku Syberyjskiej Golgoty znajdującym się przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w dzielnicy Piaskowa Góra, by upamiętnić to wydarzenie.

15 lutego przy pomniku Syberyjskiej Golgoty znajdującym się obok kościoła NMP na Piaskowej Górze w Wałbrzychu odbyły się uroczystości upamiętniające 79 rocznicę wywózek naszych rodaków na odległe tereny Syberii. Uroczystości rozpoczęły się minutą ciszy upamiętniającą Sybiraków, którzy swoje życie zakończyli na „nieludzkiej ziemi” oraz zmarłego premiera rządu RP mec. Jana Olszewskiego. Po krótkiej modlitwie i przemówieniach zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku Syberyjskiej Golgoty. W imieniu władz miasta kwiaty złożył Prezydent dr Roman Szełemej.
Kwiaty złożyli również:
- byli prezydenci Wałbrzycha Pan Henryk Gołębiewski i Pan Zygmunt Nowaczyk.
- obecna poseł na Sejm RP Pani Katarzyna Mrzygłocka
- obecna poseł na Sejm RP Pani Agnieszka Kołacz-Leszczyńska
- Sybiracy na czele z Panem Prezesem Adamem Mitelsztet i Panią Prezes Koła Joanną Baniukiewicz
- oraz młodzież ze Szkoły nr 37 z wychowawcą.

Następnie zebrani udali się do pobliskiego kościoła na Mszę Św. którą odprawił Sybirak ks. prałat Stanisław Pająk. W pięknej homilii wygłoszonej przez ks Stanisława dowiedzieliśmy się o wielkiej roli naszych ojców i matek w przekazywaniu prawdziwej historii naszej ojczyzny i współistnieniu w zgodzie na zesłaniu ludzi o różnych narodowościach i różnej religii oraz o ciężkim losie księży greko-katolickich nie chcących zrzec się swojej wiary. Z około 3000 zesłanych księży do łagrów wróciło około 10 procent.

Po Mszy Św. zebrani przeszli do dawnego gimnazjum nr 6 na część artystyczną przygotowaną przez młodzież i wychowawców tej szkoły.
Podczas uroczystości szkolnych odśpiewano hymn państwowy i hymn Sybiraków. Przemówienia wygłosili: dyrektor Szkoły nr 37 mgr Małgorzata Gawonicz, Joanna Baniukiewicz - prezes Wałbrzyskiego Koła Sybiraków i Prezes Wałbrzyskiego Oddziału Sybiraków Adam Mitelsztet. Następnie wręczono medale 90 lecia powstania Związku Sybiraków. Otrzymali je:
- Sybirak ks. prałat Stanisław Pająk
- mgr Ewa Gratzke dyrektor oddziału szkoły
- Sybiraczka Raisa Podhorodecka
- Małgorzata Buczkowska przygotowująca od 27 lat oprawę artystyczną w szkole
- oraz Sybirak Stanisław Ciara

W przepięknej oprawie wokalno-muzycznej zatytułowanej ”Pamięć historii żyje w nas” wystąpiła młodzież tutejszej szkoły. Za wspaniałe uroczystości podziękowała dyrektor mgr Ewa Gratzke i Joanna Baniukiewicz. Zebrani goście udali się do szkolnej sali pamięci na słodki poczęstunek.

Wacław Kwieciński

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
50%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group