Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3055
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Szełemej tuż za podium

Wtorek, 12 października 2021, 9:46
Aktualizacja: 9:52
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/Kraj: Szełemej tuż za podium
Fot. archiwum
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, po raz 12. Newsweek Polska wręczył nagrody w rankingu najlepszych prezydentów miast N15.

Ranking N15 realizowany przez redakcję tygodnika „Newsweek” to plebiscyt, w którym głosy na siebie oddają sami prezydenci i prezydentki miast. Nad przebiegiem głosowania czuwa kapituła. Jej skład to czołowi naukowcy związani z samorządem: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dr Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Skład kapituły uzupełnia Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego „Newsweeka”.

1. JACEK SUTRYK, WROCŁAW
2. RYSZARD BREJZA, INOWROCŁAW
3. BEATA MOSKAL-SŁANIEWSKA, ŚWIDNICA
4. ROMAN SZEŁEMEJ, WAŁBRZYCH

Uzasadnienie:

Wałbrzych jest jego miejscem od zawsze. Urodził się tu w 1960 r. i żyje tu do tej pory, z przerwą na studia medyczne we Wrocławiu. Jest kardiologiem z doktoratem pt. „Zastosowanie programowanych ćwiczeń fizycznych w rehabilitacji chorych z zaawansowaną niewydolnością krążenia”. Gdy w 2002 r. obejmował stanowisko dyrektora w Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Alfreda Sokołowskiego, jednostka też była niewydolna. Szełemej wyprowadził ją na prostą. Choć w 2011 r. zasiadł w fotelu prezydenta, a potem dwukrotnie uzyskał reelekcję z ponad 80-proc. poparciem, nadal pracował jako lekarz. We wrześniu tego roku został zwolniony dyscyplinarnie za nieprawidłowości formalne. Szełemej uznał to za decyzję polityczną władz szpitala. W geście poparcia dla prezydenta, kilkuset wałbrzyszan wzięło udział w marszu milczenia, protestowali też dolnośląscy samorządowcy.

Wałbrzych, pogórnicze miasto podupadłe w latach 90., łapie nowy oddech. Ostatnio ratusz dużo inwestuje w infrastrukturę drogową i remonty nieruchomości, w tym zabytkowej substancji miasta. Najbardziej spektakularnym obiektem jest Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki otwarte w 2014 roku, a rok później wpisane na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.

5. JANUSZ ŻMURKIEWICZ, ŚWINOUJŚCIE
6. ANNA MIECZKOWSKA, KOŁOBRZEG
7. ALEKSANDRA DULKIEWICZ, GDAŃSK
8. KRYSTYNA DANILECKA-WOJEWÓDZKA, SŁUPSK
9. MAREK MATEREK, STARACHOWICE
10. TADEUSZ TRUSKOLASKI, BIAŁYSTOK
11. JERZY ŁUŻNIAK, JELENIA GÓRA
12. PIOTR PRZYTOCKI, KROSNO
13. BEATA KLIMEK, OSTRÓW WIELKOPOLSKI
14. ANDRZEJ DZIUBA, TYCHY
15. TOMASZ ANDRUKIEWICZ, EŁK.

Źródło: Newsweek Polska

Twoja reakcja na artykuł?

28
31%
Cieszy
44
49%
Hahaha
2
2%
Nudzi
3
3%
Smuci
3
3%
Złości
10
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group