Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 4443
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Szwajgier nadal radnym

Niedziela, 23 sierpnia 2020, 8:27
Aktualizacja: Wtorek, 25 sierpnia 2020, 8:27
Autor: PAW
Wałbrzych: Szwajgier nadal radnym
Fot. archiwum
Podczas czwartkowej sesji miała być głosowana uchwała w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Jacka Szwajgiera. Tak się jednak nie stało, bo ten punkt obrad został zdjęty z porządku.

Radny Mariusz Kalinowski zabrał głos podczas sesji i złożył wniosek o zdjęcie z porządku obrad uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Jacka Szwajgiera. Nie zgadza się z takim stawianiem sprawy radny Jerzy Langer.
- Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, każdy projekt złożony przez klub radnych na 7 dni przed sesją do biura rady miasta, ma być poddany pod głosowanie, więc zdjęcie tego punktu z porządku obrad jest naruszeniem ustawy - twierdzi Langer.

Radca prawny urzędu Anna Słowik-Jurkin rozwiewa wątpliwości.
- Zatwierdzony na początku sesji porządek obrad może być zmieniany w trakcie trwania sesji - twierdzi radca prawny. - W takiej sytuacji wniosek radnego Kalinowskiego powinien zostać przegłosowany.

Jerzy Langer nie zgadza się z taką interpretacją przepisów.
- Ustawa o samorządzie gminnym mówi co innego. Projekt jest zdejmowany tylko dlatego, że jakaś grupa ma większość w radzie - mówi Langer.

Ostatecznie wniosek Mariusza Kalinowskiego o zdjęcie z porządku obrad uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego Jacka Szwajgiera został poddany pod głosowanie i przy 19 głosach "za" został przyjęty. Radni klubu Prawo i Sprawiedliwość nie wzięli udziału w tym głosowaniu.

My poniżej prezentujemy uzasadnienie do uchwały, która ostatecznie nie była procedowana.

Uzasadnienie uchwały:

Radny Jacek Andrzej Szwajgier, wykonujący mandat radnego od 2014 roku (obecnie drugą kadencję) jednocześnie od 08.09.2011 r wykonywał i nadal wykonuje obowiązki prokurenta (prokura samoistna) w spółce Praktyka Protetyczna Szwajgier sp. z o.o. (obecnie od 31.05.2017 r Stomclinic sp. z o.o.). Spółka ta prowadzi działalność na mieniu gminnym, dzierżawiąc (wynajmując) nieruchomość zabudowaną w Wałbrzychu, przy ul. Armii Krajowej 86. Fakty te potwierdzone są wpisami w KRS, w którym spółka jest zarejestrowanapodnumerem 0000210324. Wyciągz KRS stanowi załącznikdoniniejszej uchwały.

Ponadto, co wynika oświadczenia majątkowego radnego Jacka Andrzeja Szwajgiera z roku 2019, jest on udziałowcem spółki Stomclinic sp. z o.o., a z oświadczeń majątkowych z lat 2015-2019 wynika, że jest on zatrudnionyna stanowiskukierownika w spółceStomclinic (poprzednioPraktyka ProtetycznaSzwajgier sp. z o.o.). Oświadczenia majątkowe radnego Jacka Szwajgiera z lat 2015 – 2019 stanowią załączniki do niniejszej uchwały. Poza tym radny Jacek Andrzej Szwajgier świadczy usługi protetyczne w spółce w której jest udziałowcem, pełni funkcjęprokurentai jest zatrudniony nastanowiskukierownikaprzychodni. Rada Miejska Wałbrzycha stwierdza, że radny Jacek Andrzej Szwajgier narusza od grudnia 015 r. postanowieniaart. 24fust. 1 ustawyz dnia8 marca1990 r. o samorządziegminnym.

Twoja reakcja na artykuł?

6
17%
Cieszy
4
11%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
20%
Złości
17
49%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (69)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group