Czwartek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 1451
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tablica ku czci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej przeniesiona

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 21 lipca 2012, 11:13
Aktualizacja: 11:14
Autor: PAW
Fot. PAW
Wczoraj pod Urzędem Stanu Cywilnego przy ulicy Kopernika w Wałbrzychu odsłonięta został tablica ku czci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej.

Uroczyste przeniesienie i ponowne odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej gitarzyście bluesowemu Tadeuszowi Nalepie, który właśnie w wałbrzyskim urzędzie stanu cywilnego wziął ślub z Mirą Kubasińską (wydarzenie to miało miejsce podczas pobytu artystów na koncercie w naszym mieście 9 stycznia 1964 roku), odbyło się przy ul. Kopernika 2, gdzie obecnie znajduje się urząd stanu cywilnego. Dlaczego przeniesiono tablicę?

- Tablica została przeniesiona na wniosek autorów tej inicjatywy, ponieważ dawne budynki urzędu miejskiego będą wystawione na sprzedaż, a tablica upamiętnia ślub, więc trafiła na ścianę obecnego urzędu stanu cywilnego - tłumaczy Anna Żabska z urzędu miejskiego.

Tablica wróciła w pobliże miejsca, gdzie Kubasińska i Nalepa faktycznie brali ślub. Odsłonięcie tablicy było okazją do wspomnień i wspólnego zaśpiewania kilku najbardziej znanych piosenek Tadeusza Nalepy.

Inicjatorem przedsięwzięcia i fundatorem tablicy jest Leszek Grodziński, a jej twórcą wałbrzyszanin, architekt Bartosz Szczepański. Leszek Grodziński w przeszłości stworzył Wałbrzyską Ligę Muzyczną, prowadził audycje muzyczne w Radio Wałbrzych i BRW, napisał książkę „Historia wałbrzyskiego Big-Beatu”.

Marianna Kubasińska, znana jako Mira, i Tadeusz Nalepa poznali się w Rzeszowie około 1962 roku i wkrótce rozpoczęli wspólne działania artystyczne – już rok później dostali wyróżnienie na festiwalu młodych talentów w Szczecinie. Jeździli też po całym kraju z kabaretem Porfirion i kiedy trafił on na występy do Wałbrzycha, wzięli tu ślub cywilny – 9 stycznia 1964 roku.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group