Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 4426
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Tablica pamiątkowa Gustawa Morcinka w Szczawnie–Zdroju

Sobota, 9 grudnia 2017, 12:52
Autor: Robert Bajek
REGION, Szczawno-Zdrój: Tablica pamiątkowa Gustawa Morcinka w Szczawnie–Zdroju
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Zakładzie Przyrodoleczniczym w Szczawnie–Zdroju, należącym do Uzdrowiska Szczawno–Jedlina S.A., odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy, poświęconej Gustawowi Morcinkowi.

Urodzony w 1891 roku w Karwinie na Śląsku, z którym zawsze był związany, Gustaw Morcinek swoją pierwszą pracę podjął jako górnik i prawdopodobnie dlatego tematyka pracy w kopalni często pojawiała się w jego twórczości. Jest autorem wielu książek, nowel, baśni, powieści, artykułów prasowych i opowiadań, w tym wydanego w 1958 roku przez wydawnictwo Iskry opowiadania "Victoria", w którym opisuje życie codzienne i pracę wałbrzyskich górników.

Materiał do "Victorii" Gustaw Morcinek zbierał podczas pobytu w szczawieńskim Uzdrowisku w roku 1954 i stąd właśnie idea umieszczenia w Zakładzie Przyrodoleczniczym pamiątkowej tablicy, poświęconej pisarzowi. W uroczystości wzięła udział między innymi Maria Świerz, która w czasie pobytu Morcinka w Szczawnie-Zdroju kontaktowała się z pisarzem w imieniu Uzdrowiska, rzeźbiarka Maria Bor – autorka pamiątkowej tablicy, oraz młodzi laureaci konkursu plastycznego, związanego z postaciami z baśni Morcinka, który zorganizowała szczawieńska Biblioteka Miejska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group