Wtorek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 2720
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tajemnica "uskoku" w Osówce wyjaśniona

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Sobota, 23 lutego 2019, 13:10
Aktualizacja: Niedziela, 24 lutego 2019, 8:33
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Kilka dni temu informowaliśmy o ciekawym odkryciu w Podziemnym Mieście Osówka, należącym do tajemniczego Kompleksu Riese. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, na której zagadka "uskoku" została wyjaśniona.

"Uskok" w Podziemnym Mieście Osówka od lat budził wiele emocji wśród poszukiwaczy, eksploratorów, odkrywców, badaczy i historyków. Teorii na jego temat, a także na temat tego co skrywa było wiele. Dzięki prowadzonym pracom remontowym trasu turystycznej możliwe było odgruzowanie "uskoku" i jednocześnie wyjaśnienie jego tajemnicy. O tym co skrywa "uskok" mówił Zdzisław Łazanowski - Prezes Zarządu Podziemnego Miasta Osówka:

- Na terenie Osówki od zeszłego roku prowadzimy duży projekt unijny, mający na celu zmianę wizerunku podziemi. Będzie osiem nowych, interaktywnych miejsc pod ziemią. Jednym z miejsc będzie legendarny "uskok". W tym miejscu schody nie nadawały się już do użytku, trzeba było je wymienić. Wymiana schodów spowodowała, że można było wybrać luźny urobek, który zalegał w tym miejscu od czasów wojny. W latach późniejszych mówiono, że mogą tam być dodatkowe wejścia, dodatkowe poziomy, mówiono o różnych sensacyjnych rzeczach, które mogły się tam znajdować. Woda płynąca po górnym poziomie znikała w rumoszu skalnym, co mogło sugerować, że może tam coś być. Była tam też różnica poziomów. W tej chwili ze względu na remont wybraliśmy urobek zalegający na chodniku i okazało się, ze jest to techniczny uskok zrobiony przez Niemców. Pod spodem były dreny, które odprowadzały wodę. Pod koniec wojny Niemcy odstrzelili górny poziom i zasypali, ale to była sprawa techniczna. Wiemy w tej chwili w jaki sposób to było robione. Jest tam szyb, którym wyciągana była ziemia, wysypywana do wagoników na dole i wywożona na zewnątrz. Po zrobieniu górnego, technicznego korytarza zawalono strop. Należało kontynuować prace na niższym poziomie, żeby doprowadzić do górnej, centralnej części. Historycznie bardzo fajna sprawa, niestety zdementowaliśmy wszystkie informacje związane z dodatkowymi korytarzami i ze skarbami o których mówiono po wojnie.

Na temat rozwiązanej zagadki "uskoku" wypowiedział się również Roman Głód - Burmistrz Głuszycy:

- Pewien etap prac związanych z modernizacją podziemi został wykonany. Ostatnie wydarzenia rzucają nowe światło w postaci rozwikłania zagadki słynnego "uskoku". "Uskok" został przebadany. Wiemy, że na pewno nie ma w tym miejscu drugiego poziomu, ale pod względem historycznym i naukowym daje to nowy obraz tego w jaki sposób były drążone chodniki przez więźniów podczas II wojny światowej. To co przez kilka dni miałem możliwość oglądania to skala prac wykonywanych w czasie II wojny światowej i próba wyobrażenia sobie więźniów, którzy w tych okrutnych warunkach drążyli skałę. Jest to niesamowita przestrzeń, a musimy pamiętać, że robili to ludzie, którzy byli uwięzieni w podobozach w okolicznych wsiach. Od rana do nocy pracowali w tych podziemiach i to jest chyba najtrudniejsze do zrozumienia, że człowiek potrafi człowiekowi zgotować taki los.

Twoja reakcja na artykuł?

3
18%
Cieszy
1
6%
Hahaha
2
12%
Nudzi
6
35%
Smuci
0
0%
Złości
5
29%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~bolo 23-02-2019 20:37
To jest polityka , wiecej zainteresowania i dotacji na hitlerowskie bunkry gdzie zatrudnionych jest około 50 osób jak byłych zakładów w Głuszycy gdzie prace miało tysiace mieszkańców i okolic ,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group