Niedziela, 7 marca
Imieniny: Pawła, Tomasza
Czytających: 1707
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Tajemnice Książa nadal niewyjaśnione

Sobota, 30 października 2010, 17:42
Aktualizacja: Niedziela, 31 października 2010, 18:59
Autor: Sven
Wałbrzych: Tajemnice Książa nadal niewyjaśnione
Fot. Sławomir Pawlik
Jeżeli ktoś spodziewał się sensacyjnych wiadomości po wczorajszej konferencji prasowej w Książu, wyszedł rozczarowany.

Konferencja, na którą zaprosił dziennikarzy prezes Jerzy Tutaj, dotyczyła zapowiadanej wcześniej penetracji podziemi zamkowych pod kątem odnalezienia i ujawnienia ukrytych za betonowymi ścianami pomieszczeń.

Spółka Zamek Książ nawiązała współpracę z Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie. Ekipa badawcza pod przewodnictwem prof. Jacka Matuszkiewicza i doktora Jerzego Ziętka zjawiła się w piątek w zamkowych podziemiach i przeprowadziła wstępne badania za pomocą georadaru.

Zbadano miejsce, które już wcześniej sprawdzane było za pomocą wierceń. Na odcinku kilkunastu metrów, niedaleko wejścia do tunelu, potwierdziło się, że za betonową ścianą nie ma żadnych „pustek”. Badania trwały kilkadziesiąt minut i były całkowicie bezinwazyjne. Nie pozostawiły więc żadnych śladów ani zniszczeń. Pewną niedogodnością była tylko konieczność wyłączenia urządzeń obserwatorium sejsmograficznego Polskiej Akademii Nauk.

Były to na razie badania wstępne. Trwają rozmowy z krakowską AG-H na temat szczegółów dalszych działań. Długość ścian, które teoretycznie można sprawdzić, wynosi 900 metrów. Doktor Jerzy Ziętek, który prowadzi badania, stwierdził, że można zbadać wszystko, ale bardziej sensowne byłoby wskazanie miejsc, które są najbardziej „podejrzane” o skrywanie jakichś tajemnic.

Badania mają być kontynuowane, może też zakończone, w tym roku.

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group