Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 2249
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Teatr Zdrojowy gościł Ignacego Sarneckiego

Niedziela, 2 marca 2014, 6:25
Aktualizacja: Piątek, 7 marca 2014, 15:11
Autor: Ina
Region: Teatr Zdrojowy gościł Ignacego Sarneckiego
Fot. Ina
1 marca w Teatrze Zdrojowym w ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyło się spotkanie z Ignacym Sarneckim, którego organizatorem było Towarzystwo Miłośników Szczawna–Zdroju.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który poświęcony jest pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej właśnie okazji w Teatrze Zdrojowym odbyło się spotkanie Ignacym Sarneckim.

Ignacy Sarnecki, który w 2010 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” - to postać znana szczególnie w środowisku sportowym, gdyż był założycielem WOPR na ziemi wałbrzyskiej, a także działaczem sportowym - trenerem lekkoatletycznym.

Ci jednak, którzy zagłębią się w biografię mężczyzny, dowiedzą się, że otrzymał on stopień oficerski za walkę w szeregach Armii Krajowej, a także za udział w antykomunistycznej partyzantce po zakończeniu II wojny światowej.

Ignacy Sarnecki - pseudonim „Przybysz” – już jako 16-latek rozpoczął działalność w podziemnych strukturach Armii Krajowej. Po ogłoszeniu amnestii został podstępnie napadnięty przez funkcjonariuszy bezpieki, którzy zamierzali zamordować napotkanych żołnierzy. Został postrzelany przez ubeków – cudem przeżył. Nieco później skazano go na karę śmierci - ostatecznie zmienioną na pobyt w więzieniu, gdzie spędził cztery lata. W 1954 roku został skierowany do pracy w kopalni w Wałbrzychu.

Podczas sobotniego spotkania mężczyzna opowiedział o swoim życiu i podzielił się z gośćmi własnymi doświadczeniami.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group