Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4743
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Tęczowy czwartek” w Dramatycznym

Wtorek, 22 lutego 2011, 14:47
Aktualizacja: 14:48
Autor: Sven
Wałbrzych: „Tęczowy czwartek” w Dramatycznym
Fot. red
Trzy filmy poświęcone problemom homoseksualizmu proponuje wałbrzyski teatr w ramach „Tęczowego czwartku”.

W ubiegły piątek w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu otwarta została wystawa „Berlin – Yogyakarta”, poświęcona dyskryminacji i emancypacji osób nieheteroseksualnych.

Czwartkowy maraton filmowy jest kontynuacja tego wątku. W tzw. „bunkrze” wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć trzy filmy:

1. Godzina 17:00 – „Einstein seksu"
RFN 1999, 100 min., reż. Rosa von Praunheim. Film fabularny – historia życia Magnusa Hirschfelda, lekarza, seksuologa i światowego pioniera ruchu na rzecz równouprawnienia osób nieheteroseksualnych. Jednym z wątków jest historia związku M. Hirschfelda ze znacznie młodszym od niego Karlem Giese.

2. Godzina 18:45 – „Inny od innych”
Niemcy 1919, 50 min., reż. Richard Oswald. Film niemy, edukacyjny, pierwszy w historii kina film o tematyce homoseksualnej, zakazany przez cenzurę w 1920 i zachowany jedynie we fragmentach. Konsultantem scenariusza był Magnus Hirschfeld, którego zobaczyć można w roli lekarza, Karl Giese wcielił się w głównego bohatera, wirtuoza skrzypiec Paula Körnera w wieku młodzieńczym. W roli głównej Conrad Veidt z "Gabinetu doktora Caligari". Historia miłości muzyka do swego ucznia i wszechobecnego wówczas szantażu osób homoseksualnych.

3. Godzina 19:40 – „Paragraf 175"
USA 2000, 80 min. reż. Rob Epstein i Jeffrey Friedman. Film dokumentalny, nagrodzony m.in. na Berlinale i Sundance Film Festival – przejmujące relacje homoseksualnych ofiar nazistowskiego terroru, w większości byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Narratorem filmu jest Rupert Everett.

Wstęp wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group