• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 9:28
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2402
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Tunele pod Zamkiem Książ będą dostępne dla zwiedzających

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 3 grudnia 2015, 16:19
Aktualizacja: Piątek, 4 grudnia 2015, 8:34
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk a Gminą Wałbrzych. W ramach umowy część zamkowych podziemi zostanie udostępniona do zwiedzania.

Podpisana w dniu dzisiejszym umowa porządkuje wzajemne relacje prawne pomiędzy Instytutem Geofizyki PAN a Gminą Wałbrzych. Efektem tej umowy będzie użyczenie Instytutowi części podziemnych korytarzy oraz - co bardzo istotne - możliwość udostępnienia znacznej części zamkowych podziemi dla ruchu turystycznego. Aby było to możliwe niezbędne są jednak wcześniejsze opinie między innymi nadzoru budowlanego, straży pożarnej, urzędu górniczego i konserwatora zabytków.

- To jest dla nas bardzo ważny dzień, ale to jest dopiero pierwszy krok. Czeka nas teraz ciężka praca. Podpisanie dzisiaj tej umowy powoduje, że możemy tę pracę rozpocząć. Jutro mamy zamiar wysłać zaproszenie do wszystkich instytucji, które mogą być przydatne, pomocne i muszą wypowiedzieć się w temacie związanym z udostępnieniem podziemi. To będzie bardzo szeroki krąg instytucji. W przyszłym tygodniu chcemy zorganizować spotkanie na terenie Zamku Książ. Chcemy zobaczyć te podziemia wspólnie i na tej bazie ustalimy listę zadań, które stoją przed nami, żeby te podziemia docelowo udostępnić turystom. Trudno określić jakieś ramy czasowe. Nam marzy się, żeby to był początek przyszłego roku, ale jakiekolwiek daty będziemy w stanie podać po przeprowadzeniu audytu. Podstawowym elementem jest stworzenie bezpiecznego ciągu turystycznego i od tego zaczniemy. Drugim zadaniem jest odtworzenie ciekawego ciągu turystycznego. Będziemy pracować nad tym, żeby jednocześnie ze wszystkimi pracami zabezpieczającymi przygotować ciekawą wystawę, oczywiście nawiązującą do historii tych podziemi, do czasów II Wojny Światowej. Wstępnie rozmawialiśmy z Muzeum Gross-Rosen, które zadeklarowało, że będzie wspierać nas przy tworzeniu tej wystawy, tworzeniu ciągu turystycznego - powiedział Krzysztof Urbański - Prezes Zamku Książ.

Dodatkowo Spółka Zamek Książ podpisała z Instytutem Geofizyki PAN umowę dotyczącą wspólnej organizacji wystawy, na której oprócz ekspozycji historycznych, będzie można zobaczyć współczesne urządzenia rejestrujące wstrząsy sejsmiczne i inne przedmioty stanowiące wyposażenie znajdującego się w podziemiach Zamku Książ Obserwatorium Sejsmologicznego.

- Otwarcie nowego okresu buduje kolejny element atrakcyjności tego miejsca, Zamku Książ, Wałbrzycha. Wpisuje się w to niesłychane zainteresowanie różnych środowisk w Polsce, Europie i na świecie, bo pokazuje miejsca niedostępne. Wszystko co było do tej pory tajemnicą dla szerokiego grona odbiorców zawsze jest fascynujące - powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.

Przed podpisaniem umowy Magdalena Woch - Specjalista ds. turystyki i kultury Zamku Książ - przedstawiła w skrócie historię znajdujących się pod zamkiem tuneli, a Krzysztof Otto - Dyrektor ds. technicznych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk - wyjaśnił jakie prace są obecnie prowadzone w zamkowych podziemiach przez IG PAN.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~żul 4-12-2015 14:56
Instytut Geofizyki potrzebny jest na Książu jak wrzód na d.... .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group