• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 9:41
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2298
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ułani w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 7 grudnia 2015, 7:26
Aktualizacja: 18:35
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Tradycją stało się już, że w grudniu Wałbrzych odwiedzają ułani należący do Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Nie inaczej było w tym roku. Wczoraj ułani w konnym orszaku wyruszyli ze Stada Ogierów Książ, aby przejeżdżając przez Wałbrzych dotrzeć do Szkoły Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Wałbrzychu, gdzie dowódca oddziału zameldował gotowość do pełnienia służby.

Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich zostało powołane w celu kultywowania i podtrzymywania pamięci i tradycji związanych z dorobkiem 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich II Rzeczpospolitej, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz 14 Pułku Ułanów Armii Krajowej. Zgodę na powstanie Stowarzyszenia wyrazili kombatanci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i Dowódcy 14 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ułanów Jazłowieckich, Batalion ten jest prawnym kontynuatorem tradycji i spuścizny bojowej 14 Pułku Ułanów. Stowarzyszanie zgodnie z tradycją zachowuje bliskie więzi ze Zgromadzeniem Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia N.M.P. zostało założone przez M. Józefę Karską i M. Marcelinę Darowską w Rzymie w 1857 roku. Ich domem macierzystym aż do roku 1946 był Jazłowiec. Siostry prowadzą przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie z internatami dla dziewcząt. Zajmują się również katechizacją dzieci i młodzieży w szkołach państwowych i biorą udział w pracach misyjnych.

We wczorajszym przemarszu oprócz Ułanów udział wziął patrol konny Straży Miejskiej. Ta cykliczna akcja ma na celu przypomnienie dawnych tradycji i obyczajów, kultywowanych przez Rodzinę 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 7-12-2015 11:32
Tylko to nie jest straż miejska z Wałbrzycha

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group