Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 6524
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Uważajcie nad wodą

Wtorek, 13 lipca 2021, 6:46
Aktualizacja: 8:11
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Uważajcie nad wodą
Fot. KMP Wałbrzych
Wysokie temperatury przyciągają tłumy w rejony akwenów wodnych. Pamiętajmy jednak, że nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży.

Dolnośląscy policjanci każdego dnia wykonują czynności prewencyjne w rejonach wszelkich akwenów wodnych. Kontrolują wówczas sposoby oznakowania miejsc, gdzie kąpiel nie jest dozwolona, a także zachowanie osób korzystających z uroków strzeżonych kąpielisk. Zdarza się jednak, podobnie jak w miniony weekend, że są to działania poszukiwawcze za osobami, które na skutek zbiegu różnych okoliczności nie wydostały się na ląd. Nie zawsze działania takie kończą się szczęśliwie. Pamiętajmy, że woda jest żywiołem, który potrafi zaskoczyć.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

- Brak umiejętności pływania;

- Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
- Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;

- Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;

- Pływanie w miejscach zabronionych;

- Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

- Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.

- Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.

- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

- Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".

- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.

- Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy.
- Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.

- Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.

- Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.

- Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

- Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.

- Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

- Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

- Pamiętajmy o ważnych numerach telefonów nad wodą:

112 - OGÓLNY NUMER RATUNKOWY
601 100 100 - WOPR.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group