Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3683
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Uważajmy na tlenek węgla

Wtorek, 29 listopada 2016, 11:51
Aktualizacja: 11:57
Autor: red
REGION: Uważajmy na tlenek węgla
Fot. red
Temperatury spadają, okres grzewczy w pełni. Tlenek węgla zwany inaczej czadem jest bezwonnym gazem o silnych właściwościach toksycznych, zupełnie niewyczuwalny przez zmysły człowieka w temperaturze pokojowej.

Wdychanie nawet niewielkiej ilości CO może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon. Rozpoczął się już sezon grzewczy i wiele osób dogrzewa mieszkania piecykami gazowymi, zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla wzrasta.

Przyczyną zatrucia tlenkiem węgla jest zazwyczaj niewystarczająca drożność trzonów kominowych odprowadzających spaliny, niesprawność urządzeń grzewczych (piecyków, pieców), a ponadto w wyniku niedostatecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach przez niesprawną wentylację.

Regularnie przeprowadzaj kontrole techniczne piecyków, kuchenek gazowych, itp. oraz szczelności przewodów kominowych. Stosuj się do poleceń techników, którzy sprawdzają te urządzenia i kominiarzy. Sprawdzaj czy w kominie jest dostateczny ciąg powietrza, jeśli nie, wezwij kominiarza. Wszelkie prace naprawcze, przeróbki, modernizacje i prace konserwacyjne przy urządzeniach na paliwo stałe, ciekłe i gazowe zleć osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje.

Ciąg powietrza w wentylacji sprawdzisz najprościej za pomocą kartki papieru. Przyłóż ją do kratki wentylacyjnej - jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki. Pamiętaj, żeby nie zasłaniać niczym kratek wentylacyjnych.

Wietrz systematycznie pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w piecyki gazowe). Najlepiej jednak nie uszczelniać tu okien.

Nie dogrzewaj pomieszczeń, w których przebywasz z rodziną przenośnymi piecykami gazowymi, ani żadnymi urządzeniami, które nie posiadają atestu. Jeżeli nie masz pewności, zażądaj od sprzedającego okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia, tzw. deklaracji zgodności - dokumentu zawierającego informacje o danych technicznych oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.

Kupuj jedynie nowoczesne bezpieczne urządzenia (kuchenki gazowe, przepływowe gazowe ogrzewacze wody) posiadające stosowne atesty, wyposażone w czujniki zabezpieczające przed zanikiem ciągu, czy nieuzasadnionym wypływem paliwa.

Ponieważ tlenek węgla jest niewyczuwalny, zainwestuj w wykrywacz dymu, gazu i czadu. Koszt zamontowania takich czujek to 80 zł – 250 zł.

Nie pozostawiaj bez nadzoru potraw na włączonej kuchence, czy ciasta w piekarniku. Po przygotowaniu sprawdź, czy na pewno kuchenka i piekarnik są wyłączone. Pilnuj także, aby dzieci nie bawiły się pokrętłami przy kuchence. Jeśli masz w łazience piecyk gazowy, na czas kąpieli uchyl lekko drzwi. W takim przypadku należy wstawić drzwi z kratką wentylacyjną u dołu.

Jeśli od jakiegoś czasu masz duszności, ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania bez konkretnej przyczyny, może być to sygnał, że w mieszkaniu gromadzi się CO. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć mieszkanie i udaj się do lekarza.

Wielkimi krokami zbliża się zima, a wraz z nią chłodne i mroźne dni. Ocieplane są domy, uszczelniane okna, bądź wymieniane na inne bardziej szczelne, a do ogrzewania pomieszczeń i budynków stosuje się różne systemy grzewcze wykorzystujące paliwo stałe (węgiel, koks, miał, drzewo, itp.), ciekłe (różne oleje opałowe), gazowe (na gaz ziemny i płynny) i elektryczne systemy grzewcze. Wszystkie te systemy i urządzenia, jeżeli są prawidłowo wykonane, eksploatowane, sprawdzane i konserwowane, nie powinny stanowić zagrożenia dla mieszkańców domów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group