Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2390
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Szczawno-Zdrój: W darze dla Szczawna

Piątek, 2 października 2020, 8:15
Aktualizacja: Sobota, 3 października 2020, 9:54
Autor: red
Wałbrzych/Szczawno-Zdrój: W darze dla Szczawna
Fot. Zamek Książ
Egzotyczne rośliny, które udało się uratować z Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie–Zdroju po pożarze w marcu 2018 roku powróciły właśnie do swojej odbudowanej siedziby. Przez ponad dwa i pół roku przechodziły kwarantannę w zarządzanej przez Zamek Książ dawnej książęcej Palmiarni.

Egzotyczne rośliny doniczkowe, które stanowiły wystrój zniszczonego przez pożar Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju i ocalały z pożogi, zostały przewiezione do Palmiarni w wałbrzyskim Lubiechowie. Tutaj pod opieką książańskich ogrodników, specjalizujących się w pielęgnacji roślin egzotycznych przechodziły rekonwalescencję. Okazy, często kilkudziesięcioletnie przewieziono z pogorzeliska w opłakanej kondycji. Decyzję o ratunku podjęła Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.
– Zamek Książ w Wałbrzychu, który zarządza Palmiarnią i uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju łączą wieki wspólnej historii, kuracjusze są naszymi stałymi gośćmi, dlatego taki gest wydał nam się naturalnym – mówi Anna Żabska.

Juka, wysoka palma daktylowa, filodendrony, fikusy różnych gatunków, drzewko cytrynowe, to nieliczne z roślin, które zdobiły Zakład Przyrodoleczniczy i przetrwały pożar. Na czas odbudowy Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju były pielęgnowane i doglądane przez fachowców w palmiarnianym „szpitalu”.
– Decydującym czynnikiem o przewiezieniu roślin do Palmiarni były tragiczne zdjęcia ze spalonych wnętrz oraz pogoda, którą wówczas zapowiadano. Rośliny nie przetrwałyby mrozów w obiekcie bez dachu i dlatego zaoferowaliśmy ówczesnym władzom Uzdrowiska naszą pomoc wspomina Mateusz Mykytyszyn, specjalista ds. komunikacji w Zamku Książ.

Dzięki wspólnej akcji pracowników Zamku Książ, Palmiarni i Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. pozostałe przy życiu rośliny powróciły do lubiechowskiego ogrodnictwa. Palmiarnia przekazała także w darze nowe rośliny do dekoracji odbudowanego Zakładu Przyrodoleczniczego.

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój, Zamek Książ w Wałbrzychu i Palmiarnia stanowiły do lat 30-tych ubiegłego stulecia wspólną, prywatną własność książęcej rodziny Hochberg von Pless z Książa.

Twoja reakcja na artykuł?

11
79%
Cieszy
2
14%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group