Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1536
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Ratuszu rozmawiano o transporcie publicznym

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 22 września 2017, 15:55
Aktualizacja: Sobota, 23 września 2017, 9:56
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W związku z przypadającym dzisiaj Europejskim Dniem Bez Samochodu w wałbrzyskim Ratuszu odbyło się spotkanie, dotycząca transportu publicznego.

Podczas spotkania dyskutowano na temat przyszłości komunikacji miejskiej. Wiele słów padło też na temat wyższości transportu publicznego nad prywatnym. W spotkaniu oprócz Romana Szełemeja - Prezydenta Wałbrzycha, Marka Fedoruka - Burmistrza Szczawna-Zdroju i przedstawicieli Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta udział wziął też Waldemar Rumiński - Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu URSUS BUS, który podczas prezentacji omówił najnowsze produkty firmy URSUS BUS, oraz korzyści wynikające z używania pojazdów marki URSUS BUS.

- Będziemy się starali robić tak jak we wszystkich miastach w Europie, żeby z oczywistych powodów zachęcać do komunikacji publicznej. To jest być albo nie być naszej cywilizacji, planety. Jeżdżąc wspólnie mniej zatruwamy powietrze i środowisko. Co innego spaliny z 5 samochodów jeżdżących każdy z jedną osobą a co innego spaliny z jednego , dobrze wyregulowanego silnika autobusowego Euro 5. Konsekwentnie stawiamy na komunikację publiczną. Budujemy nowe przystanki, otwieramy nowe linie, utrzymujemy flotę bardzo nowoczesnych autobusów. Oprócz tego, że chcemy zachęcać do autobusów, będziemy zniechęcać do samochodów. Będziemy zachęcać do autobusów, które mają jeszcze lepsze wskaźniki ekologiczne - do elektrycznych autobusów. Troska o środowisko jest kwestią być albo nie być - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Bezpośrednio po konferencji na Placu Magistrackim odbyła się prezentacja nowoczesnego miejskiego autobusu marki Ursus i jazda testowa. Warto zaznaczyć, że dzisiaj, podobnie jak w latach ubiegłych, kierowcy samochodów osobowych posiadający przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu mogą korzystać zupełnie nieodpłatnie z przejazdów miejskimi autobusami.

- Jak ważne jest czyste środowisko dla uzdrowiska nie trzeba nikogo przekonywać. Czystość środowiska jest związana między innymi z ilością przejeżdżających samochodów. Jestem za tym, aby zmniejszyć ruch przez Szczawno, dlatego też w tym roku uruchomiliśmy nasze wewnętrzne linie komunikacyjne. Dawna linia numer 7 została tak rozszerzona, aby jak najwięcej osób mogło korzystać z komunikacji publicznej, żeby jak najmniej samochodów prywatnych ludzie używali. To jest być albo nie być dla uzdrowiska - powiedział Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju.

Prezentowany dzisiaj w Wałbrzychu elektryczny autobus miejski Ursus Bus City Smile 12M to jeden z pierwszych w historii w pełni elektryczny autobus z silnikami umieszczonymi w piaskach kół. Jest zasilany przez system pantografu, co pozwala mu działać bez konieczności odbywania przerw. Zastosowane w nim baterie zostały wykonane ze stopu litowo-tytanowego, co zapobiega utracie żywotności w miarę upływu czasu. Jego zasięg na jednym ładowaniu to około 200 kilometrów. Koszty eksploatacji wynoszą zaledwie 1/3 kosztów eksploatacji autobusu z silnikiem spalinowym.

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~bronek 22-09-2017 22:20
byłoby super gdyby autobusy były wentylowane jak należy... zapach żuli zmieszany z zarazkami zagrypionych przeziębionych pasażerów i wszystkie okna pozamykane daje efekt prawdziwej komory gazowej... bardzo przyjemnie podróżować w takich warunkach...
~Janosik 22-09-2017 23:58
Redaktorze Bajek. Proszę nie opowiadać bajek Czytelnikom. 1) Nie ma maszyn elektrycznych umieszczanych w cyt. "piastach kół" . Są piasty kół. 2) Bus pracuje w cyklach 60 min. pracy / 5 min. ładowania. Jest zatem konieczne wybudowanie całej podwieszanej infrastruktury do ładowania nad wybranymi przystankami . 3) Skoro BUS według producenta co 60 min. wymaga kolejnego ładowania to logiczne jest, że jego "zasięg na jednym ładowaniu 200 kilometrów" nie będzie możliwy. Chyba, że będzie jechał z prędkością 200 km / h. Pozdrawiam Autora.
~Janosik 23-09-2017 0:08
Errata . Cytat z artykułu "Ursus Bus City Smile 12M to jeden z pierwszych w historii w pełni elektryczny autobus z silnikami umieszczonymi w piaskach kół" (errata powinno być "piastach kół" ) . Wymienione rozwiązanie nie jest nowe. Ferdinand Porsche w 1898 r. skonstruował na zamówienie dla fabrykanta powozów Jacoba Lohnera elektryczny samochód z silnikami w piastach kół, zasilanymi z zestawu akumulatorów.
~Olo 23-09-2017 9:52
A kiedy befxie dworzrc sutobusowy i pks tak jak w innyvh liczacych sie miastach
~pytacz 23-09-2017 11:01
Trzy pytania: Dlaczego koszt przewozu 1 osoby w autobusach gminnych jest o 70% wyższy niż w busach prywatnych przesiębiorstw przewozowych? Drugie: Kiedy zostanie wprowadzona segregacja pasażerów w autobusach - osobny przedział dla klientów MOPS itp a osobny przedział dla klasy średniej i wyższej? Też ani mi się śni wąchać smrodu żuli oraz słuchać ich wulgarnych dzwięków. Trzecie: Kiedy Szełemej zacznie realizować politykę Polskiej Racji Stanu a nie niemieckich, nieuczciwych dyrektyw dotyczących tzw,,ochrony klimatu" których to niemcy sami nie przestrzegają a dla usunięcia gopspodarczej konkurencji np.Polski zmuszają nas poprzez proeuropejskich namiestników jak platformerscy prezydenci miast? Żądamy natychmiastowych ułatwień dla Polaków i zaprzestania szykan prawno-gospodarczych
~Janosik 23-09-2017 11:31
Do pytacz. Jak tak będziesz dopytywał Szełemeja Romana o Niemców to za chwilę będziesz miał w prezencie od niego napisy w autousach " Nur fur Deutsche" na trasie Jedlinka - Pałac ( salonka Adolfa H.) - ul. Hochbergów (okolice Książa) - 65 km linii kolejowej Wrocław - Jelenia Góra.
~gohciu 23-09-2017 12:06
Szanowny ~pytaczu... 70% różnicy zniknie z chwilą podwyżki cen w busach. Przecież firmy prywatne również mają KOSZTY. Taka dygresja. Ad. pytania drugiego i trzeciego pełna zgoda - i poparcie. Jak by ono na coś wpłynęło... było by pięknie!
~pytacz 23-09-2017 13:02
Gohciu, to dlaczego za każdą podwyżką różnica 70% w REALNEJ cenie przewozu 1 pasażera zawsze się utrzymuje? Przecież koszt paliwa, części oraz robocizny kierowcy jest w przybliżeniu ten sam dla każdej firmy przewozowej. Kto w gminie pożera te 70 %, gdzie przepadają te pieniądze? Ponadto: Dlaczego polskie firmy mają ponosić koszta wprowadzania normy emisji spalin EURO 5 skoro niemcy które tą normę wprowadziły nie są w stanie jej osiągnąć i muszą fałszować oprogramowanie w pojazdach swojej produkcji? Gdzie tu jest podstawowa uczciwośći symetria relacji Polska- Niemcy? Dlaczego prezydent Szelemej podtrzymuje taki stan rzeczy i w czyim interesie?
~olo 23-09-2017 13:27
Wałbrzych ma najdroższe bilet komunikacji miejskiej na Dolnym Śląsku Z tego POwodu Wałbrzyszanie są niezmiernie wdzięczni Doktorkowi
~ks Sowa 23-09-2017 17:05
No widze, ze informacja o klimatyzacji i nocnych autobusach jest srywana, ma sie nie przebic. Romek i PO znow oszukali walbrzyszan, mowili ze podwyzka cen biletow jest na nocne autobusy i na klimatyzacje, a nie by zasypac dziury w kasie miasta pieniedzmi mieszkancow. ZNow was doktorek ROman i PO oszukali... odpowiecie im przy urnach za oszustwa??
~Polewa z polewy 23-09-2017 20:07
Tak kretynie - ja mu odpowiem. I 90%, no sorry 75% Walbrzycha rowniez... czekam kogo wystawi jedyna sluszna partia zeby go skazac na pozarcie... oj bedzie kwik debila polewy...
~ks Sowa 24-09-2017 13:14
To co ROmek i PO oszukali was czy nie? Mowili ze podwyzka cen biletow jest po to by byla klimatyzacja i ocne autobusy... Klamali, sciemniali tylko po to bo kasa miasta jest pusta i dlatego mamy teraz najdrozsze bilety na dolnym slasku? Gdzie autobusy nocne, gdzie klimatyzacja w autobusach? Nie ma wiec klamali cynicznie, nawet i brewka nie drgnela tak klamali robiac z ludzi idiotow i traktujac ich jak pozytecznych idiotow. ROmek i PO wiedza co robia, klamia, bo wiedza ze ich klamstwa ujda im na sucha... rzyzwyczaili sie do tego... gdyby wiedzieli ze ich klamstwa beda rozliczone, to by nie klamali i nie oszukiwali, a skoro wiedza, ze moga klamac i wykorzystywac biednych mieszkancow Walbrzycha, to klamia i wykorzystuja. i tak juz 20 lat... nauczyli sie tego... dostana po lapach przy urnach?
~ks Sowa 24-09-2017 13:18
Pytam sie gdzie jest klimatyzacja i nocne autobusy?? Podwyzka biletow miala na to isc, gdzie jest klima i nocna autobusy? Nie ma? No to bilety natychmiast niech wracaja do poprzedniej ceny. Raz raz raz... za uslugi sie placi. Jak usluga jest niekompletna to nie place... czy ktos idzie do kina i placi za pol filmu? TO dlaczego ja mam placic za nocne autobusy i klimatyzacje, skoro tego nie ma? Mam placic za cos czego nie ma? Kpina! Jezdze za darmo i tyle... niech mi daja mandaty, przed kazdym sadem powiem, ze prezydent miasta i jego ludzie mi obiecali i mnie oszukali...
~pytacz 24-09-2017 19:48
No dobrze. To kiedy uniemożliwi się samorządowcom kupowanie głosów elektoratu za mieszkania, dopłaty MOPS,stanowiska pracy w spółkach samorządowych a nawet nalewki i ziemniaki? Toż to faszyzm w czystej formie udrapowany dla niepoznaki w szaty ,,demokracji"... Dyskryminacja tych co są poza układem. W ten sposób wybory zawsze wygra ten co zwykle.To jest oczywiste.
~pytacz 25-09-2017 5:57
No i gdzie są KOD-owcy w tym przypadku? Procedury demokratyczne zagrożone!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group