Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4514
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W Ratuszu rozmawiano o transporcie publicznym

Piątek, 22 września 2017, 15:55
Aktualizacja: Sobota, 23 września 2017, 9:56
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: W Ratuszu rozmawiano o transporcie publicznym
Fot. Robert Bajek
W związku z przypadającym dzisiaj Europejskim Dniem Bez Samochodu w wałbrzyskim Ratuszu odbyło się spotkanie, dotycząca transportu publicznego.

Podczas spotkania dyskutowano na temat przyszłości komunikacji miejskiej. Wiele słów padło też na temat wyższości transportu publicznego nad prywatnym. W spotkaniu oprócz Romana Szełemeja - Prezydenta Wałbrzycha, Marka Fedoruka - Burmistrza Szczawna-Zdroju i przedstawicieli Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta udział wziął też Waldemar Rumiński - Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu URSUS BUS, który podczas prezentacji omówił najnowsze produkty firmy URSUS BUS, oraz korzyści wynikające z używania pojazdów marki URSUS BUS.

- Będziemy się starali robić tak jak we wszystkich miastach w Europie, żeby z oczywistych powodów zachęcać do komunikacji publicznej. To jest być albo nie być naszej cywilizacji, planety. Jeżdżąc wspólnie mniej zatruwamy powietrze i środowisko. Co innego spaliny z 5 samochodów jeżdżących każdy z jedną osobą a co innego spaliny z jednego , dobrze wyregulowanego silnika autobusowego Euro 5. Konsekwentnie stawiamy na komunikację publiczną. Budujemy nowe przystanki, otwieramy nowe linie, utrzymujemy flotę bardzo nowoczesnych autobusów. Oprócz tego, że chcemy zachęcać do autobusów, będziemy zniechęcać do samochodów. Będziemy zachęcać do autobusów, które mają jeszcze lepsze wskaźniki ekologiczne - do elektrycznych autobusów. Troska o środowisko jest kwestią być albo nie być - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Bezpośrednio po konferencji na Placu Magistrackim odbyła się prezentacja nowoczesnego miejskiego autobusu marki Ursus i jazda testowa. Warto zaznaczyć, że dzisiaj, podobnie jak w latach ubiegłych, kierowcy samochodów osobowych posiadający przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu mogą korzystać zupełnie nieodpłatnie z przejazdów miejskimi autobusami.

- Jak ważne jest czyste środowisko dla uzdrowiska nie trzeba nikogo przekonywać. Czystość środowiska jest związana między innymi z ilością przejeżdżających samochodów. Jestem za tym, aby zmniejszyć ruch przez Szczawno, dlatego też w tym roku uruchomiliśmy nasze wewnętrzne linie komunikacyjne. Dawna linia numer 7 została tak rozszerzona, aby jak najwięcej osób mogło korzystać z komunikacji publicznej, żeby jak najmniej samochodów prywatnych ludzie używali. To jest być albo nie być dla uzdrowiska - powiedział Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju.

Prezentowany dzisiaj w Wałbrzychu elektryczny autobus miejski Ursus Bus City Smile 12M to jeden z pierwszych w historii w pełni elektryczny autobus z silnikami umieszczonymi w piaskach kół. Jest zasilany przez system pantografu, co pozwala mu działać bez konieczności odbywania przerw. Zastosowane w nim baterie zostały wykonane ze stopu litowo-tytanowego, co zapobiega utracie żywotności w miarę upływu czasu. Jego zasięg na jednym ładowaniu to około 200 kilometrów. Koszty eksploatacji wynoszą zaledwie 1/3 kosztów eksploatacji autobusu z silnikiem spalinowym.

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group