Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2997
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W strefie już po kryzysie

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 24 października 2009, 0:05
Aktualizacja: 0:07
Autor: Szela
Fot. Szela
Z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną pożegnała się w sierpniu Takata Petri. Zakład przeniósł się do Rumunii, a ponad 500 osób w Wałbrzychu zostało bez pracy. Jak twierdzą w Invest Parku, spółce zarządzającej strefą, był to jedyny objaw kryzysu, który tak naprawdę już mija.

Invest Park, choć nie ma takiego obowiązku, szybko zaczął się rozglądać za pracą dla zwonionych z Takaty. - Kiedy pozbieraliśmy informacje w zakładach funkcjonujących w naszych podstrefach (Dzierżoniów, Żarów, Świdnica), okazało się, że mają 160 wolnych miejsc. Lista została wywieszona na tablicy ogłoszeń w Takacie. Z oferty skorzystało ponad 50 osób – mówi prezes Invest Parku, Mirosław Greber. Pozostali być może skorzystają na kolejnych staraniach Invest Parku, który intensywnie poszukuje inwestora, chętnego na wynajęcie hal produkcyjnych Takaty i uruchomienie tam swojej działalności – Na razie sprawa się przedłuża, bo właściciel wyznaczył zbyt wysokie stawki za wynajem. Mam nadzieję na obniżkę po spotkaniu z głównym zarządem firmy w Japonii – zdradza Mirosław Greber.

Rok 2009, mimo ogólnoświatowego kryzysu, okazał się dla Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nienajgorszy. - Dynamika wzrostu nie była tak intensywna jak w latach poprzednich, ale nie odnotowaliśmy spadków – mówi prezes Invest Parku. Tylko w tym roku wartość nakładów na inwestycje wyniosła prawie 60 mln zł. W budowie jest fabryka Biura Handlowego OPALEX, salon samochodowy Toyota, hala Wałbrzyskiego Parku Przemysłowego, centrum logistycznego DHL oraz budynek Centrum Usług WSSE Invest Park. Wymienione inwestycje dotyczą tylko Wałbrzycha.WSSE liczy już 38 podstref i sięga, oprócz województwa dolnośląskiego, także lubuskiego, wielkopolskiego i opolskiego. Jej łączna powierzchnia, to ponad 1650 hektarów.

Nie dziwią zatem liczne laury, które spłynęły w tym roku na Invest Park: II miejsce wśród najefektywniejszych firm na Dolnym Śląsku (wg Magazynu Przedsiębiorców Europejska Firma) oraz tytuł Najcenniejszej Firmy Dolnośląskiej. Invest Park stał się też posiadaczem Dolnośląskiego Klucza Sukcesu oraz Dolnośląskiej Nagrody Gospodarczej GRYF 2009.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group