Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 4499
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: W Teatrze Zdrojowym oddali hołd Witoldowi Pileckiemu

Wtorek, 6 marca 2018, 6:47
Aktualizacja: 10:29
Autor: Robert Bajek
REGION, Szczawno-Zdrój: W Teatrze Zdrojowym oddali hołd Witoldowi Pileckiemu
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju odbył się koncert: Witold Pilecki – "Medluję, Ojczyzno moja, że rozkaz wykonałem".

Organizatorem koncertu było Wałbrzyskie Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. W koncercie wystąpiły dzieci i młodzież ze szkół w Głuszycy, Świdnicy, Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha. Przygotowany w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości i jednocześnie siedemdziesiątą rocznicę śmierci Witolda Pileckiego koncert był poetycko-muzyczną formą przedstawienia dokonań i uhonorowania tego bohatera.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem kampanii wrześniowej, powstania warszawskiego, więźniem obozu Auschwitz, w którym zorganizował ruch oporu i z którego ostatecznie uciekł, autorem cennych raportów dotyczących holocaustu. Po wojnie został skazany na śmierć przez komunistyczne władze Polski Ludowej i stracony 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Warto zaznaczyć, że oprócz wczorajszego koncertu w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 1 marca w Wałbrzychu odbyła się uroczysta Msza Św., Apel Poległych, Salwa Honorowa, oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Niepodległości, 2 marca konkurs "Niezłomni-Wyklęci, Cześć Ich Pamięci! Witold Pilecki" a 4 marca odbył się Bieg Tropem Wilczym, który zgromadził wyjątkowo liczne grono uczestników.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group