• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 2:01
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 3552
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

W TMMP ruszyła produkcja przekładni hybrydowych

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 30 października 2018, 15:03
Aktualizacja: Środa, 31 października 2018, 8:32
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W wałbrzyskiej fabryce Toyoty ruszyła produkcja przekładni hybrydowych. Należy podkreślić, że jest to pierwsza poza Azją i drugą poza Japonią fabryka, gdzie tego typu przekładnie są produkowane.

W dzisiejszym, uroczystym uruchomieniu produkcji przekładni hybrydowych uczestniczyli: Tsukasa Kawada - Ambasador Japonii, Marcin Ociepa - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Jacek Pawiak - Prezes Toyota Central Europe, Johan Van Zyl - Prezes Toyota Motor Europe, Eiji Takaeichi - Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland, parlamentarzyści z naszego regionu: Katarzyna Mrzygłocka, Ireneusz Zyska i Wojciech Murdzek, Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha, Maciej Badora - Prezes WSSE Invest-Park, pracownicy TMMP oraz przedstawiciele firm i zakładów współpracujących z TMMP w Wałbrzychu.

- Dzisiaj w Wałbrzychu otworzyliśmy produkcję przekładni hybrydowych. Ten projekt ogłosiliśmy dwa lata temu. Produkujemy w hali, w której w 2002 roku rozpoczęta była produkcja pięciobiegowych skrzyń manualnych. Dla nas jest to ogromny krok technologiczny. Wprowadzenie przekładni hybrydowej, która zawiera w sobie silniki elektryczne, przekładnię planetarną, wprowadza nas na drogę do elektromobilności. W kolejnych latach tą drogą będziemy się poruszać. To chyba najważniejsze wydarzenie od początku inwestycji. Przechodzimy z okresu produkcji konwencjonalnych napędów, konwencjonalnych silników spalinowych, konwencjonalnych skrzyń biegów w etap modeli hybrydowych z silnikami elektrycznymi. napędzającymi cały układ. Ta inwestycja w Wałbrzychu to 300 milionów złotych - powiedział Grzegorz Górski z TMMP w Wałbrzychu.

Przekładnie produkowane w wałbrzyskiej fabryce Toyoty będą montowane w Toyocie Corolla Hybrid i Toyocie C-HR Hybrid, które są produkowane w Wielkiej Brytanii i w Turcji. Jest to pierwszy etap kilkuletniego programu wprowadzania zaawansowanej technologii hybrydowej i architektury TNGA do polskich fabryk. Warto w tym miejscu przypomnieć, że dwa lata temu fabryki Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu Laskowicach połączyły się w jedno przedsiębiorstwo w celu wzmocnienia możliwości produkcyjnych. Najnowsza inwestycja oraz inwestycje zaplanowane w najbliższych latach pozwolą stworzyć 600 nowych miejsc pracy i zwiększą całkowity poziom inwestycji Toyoty w operacje produkcyjne w Polsce do ponad 4,5 miliarda złotych.

Inwestycja w linię produkcyjną przekładni hybrydowych stanowi ważny wkład w rozwój programu elektromobilności w Polsce. Produkowana w Wałbrzychu przekładnia jest kluczowym elementem nowoczesnych napędów hybrydowych, które zapewniają autom Toyoty pokonywanie ponad 50% dystansu w mieście wyłącznie przy użyciu silnika elektrycznego, co pozwala na znaczne ograniczenie emisji spalin i zużycia paliwa. W związku z uruchomieniem nowej linii produkcyjnej TMMP w Wałbrzychu szuka pracowników, o czym mówił Grzegorz Górski:

- Rekrutacja jest w jednym z najważniejszych momentów. Rozpoczęliśmy rekrutację w maju tego roku. Teraz kontynuujemy nabory na różne stanowiska: utrzymania ruchu i produkcji. Cały czas jesteśmy na etapie masowej rekrutacji.

Twoja reakcja na artykuł?

10
83%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
17%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Janosik 30-10-2018 15:22
Skoro montownia druga w świecie, to do produkcji potrzeba pracowników o najwyższych kwalifikacjach? Jak to przekłada się na zarobki polskich pracowników Toyoty wobec innych na rynku europejskim?
~ 30-10-2018 15:48
Polowa zalogi na hybrydzie to pracownicy czasowi wiec o jakich najwyzszych kwalifikacjach piszesz?
~Janosik 30-10-2018 16:28
Mowa o pracujących i bezrobotnych wysoce wykwalifikowanych niezależnie od statusu zatrudnienia. Z wypowiedzi wnioskuję, że brak jest woli Toyoty do utrzymywania stabilnej załogi przez długi okres. Tak ujęte zatrudnienie poza ulgami na strefie zmniejsza koszty wyrobu a rotacja, wymusza bezwzględne posłuszeństwo i posłuch na "krótkim pasku". Krwiożerczy kapitalizm na wzór pierwotnego rodem z XIX w.
~Kambodża 30-10-2018 19:34
Janosik ratuj pracuję tu już 15 rok - nie mogę znaleźć wyjścia ! Nie jest tak źle zapewniam Cię , że widziałem gorsze miejsca ... Pracowalem w wielu miejscach i tu nie jest tak źle .
~ 30-10-2018 21:27
A jakie zarobki netto na rękę ile?
~Ungern 31-10-2018 6:34
Janosik,raczej paskudny komunizm.Praca jest bowiem opodatkowana na jakieś 40%;i tam też szukaj przyczyn niskich plac dla Polaków .Oraz w dopłatach okoloplacowych do pensji pracowników z Ukrainy którzy często mają na miesiąc więcej niż miejscowi.
~Janosik 31-10-2018 8:45
Do Ungern. Czy emigracja zarobkowa (przy stopowaniu płac i forsowanie podatków) naszych dzieci i ściąganie niby z powodu braku siły roboczej Ukraińców nie jest celowym działaniem trumwiratu Israel- USA- Ukraina , obliczonym na wyludnienie Polski z Polaków?
~feniks 31-10-2018 11:14
przeciez juz nawet Ukraincow brakuje, odkad granica zachodnia zostala otwarta. Strefa nwet wiezniow zaczela zatrudniac, zeby produkcja nie stanela.
~Ungern 31-10-2018 15:42
Oczywiście masz rację Janosik.To są celowe działania marionetkowego rządu aby podmienic jak najwięcej Polaków Ukraincami i innymi. Może nawet dojść do przymusowej pracy jak przyjdzie do spłacania długów rządowych. Ale to jest właśnie komunizm,kapitalizm jest wolnością gospodarczą i niskimi podatkami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group