Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4761
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wakacje trwają

Wtorek, 25 lipca 2023, 6:43
Autor: red
Wałbrzych: Wakacje trwają
Fot. organizatorzy
Górnicza delegacja w Katowicach, dzień księżyca i dziennikarskie odwiedziny. Tydzień z życia funkcjonowania Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Dzień Księżyca w SOWA, wizyta twórczyni internetowej Sylwii Błach i delegacja Starej Kopalni w Muzeum Śląskim w Katowicach to najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w wałbrzyskiej instytucji.

W wałbrzyskiej byłej kopalni węgla kamiennego wciąż nie słabnie wakacyjny ruch turystyczny. Chętnych na zwiedzanie nie brakuje. Są to turyści zarówno z różnych stron kraju, jak i zza granicy. Wśród nich nie brakuje również zaproszonych gości. W minionym tygodniu Starą Kopalnię odwiedziła influancerka, dziennikarka, pisarka i aktywistka na rzecz osób z niepełnosprawnościami – Sylwia Błach. Znana z Instagrama jako Vamppiv Sylwia, kompleksowo zwiedzała naszą przestrzeń uczestnicząc w odkrywaniu i eksperymentowaniu w SOWIE, warsztatach oraz wystawach w BWA. Celem jej wizyty było również sprawdzenie w praktyce dostępności obiektu dla osób z niepełnosprawnościami i podzielenie się uwagami. Wszystko po to aby obiekt, który chce w pełni uczestniczyć w Turystyce dostępnej mógł jeszcze lepiej skupić się na najdrobniejszych szczegółach związanych z poruszaniem się osób z niepełnosprawnościami. Relację z wizyty Sylwii Błach w Wałbrzychu można było śledzić w relacjach w jej mediach społecznościowych i na blogu.

W sobotę w Starej Kopalni, a dokładniej w mini centrum nauki SOWA obchodzony był Dzień Księżyca. Z tej okazji Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności zamieniła się w centrum badań kosmicznych. Uczestnicy, którzy w komplecie zapełnili miejsca przeznaczone na zajęcia poznali układ słoneczny, wykonali prace i eksperymenty związane z kosmosem i odpowiedzieli na szereg nurtujących pytań związanych z lotem i funkcjonowaniem człowieka w kosmosie. Każdy z uczestników zadania wykonał celująco i tym samym nasz region wzbogacił się o młodych nowych specjalistów ds. badań kosmicznych. Ze względu na ogromne zainteresowanie, planowane są kolejne edycje tych kosmicznych warsztatów. Duża grupa żądnych górniczych przygód osób, uczestniczyła również w Nocnym Zwiedzaniu z pracami górniczymi.

Wałbrzyska delegacja stowarzyszeń górniczych, dyrekcji i pracowników Starej Kopalni uczestniczyła w sobotę w Katowicach w uroczystościach i konferencji zorganizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Na teren kompleksu byłej KWK Katowice, dziś Muzeum Śląskiego zaproszono depozytariuszy z województwa dolnośląskiego, małopolskiego i śląskiego, którzy znaleźli się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W 2023 roku obchodzimy 20. rocznicę przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To pierwszy międzynarodowy dokument mający na celu chronić dziedzictwa regionów i krajów. Z tej okazji w Muzeum Śląskim w Katowicach otwarto wystawę Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Tradycja od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”, której towarzyszyła konferencja oraz prezentacje dziedzictwa ww. regionów. Podczas wydarzenia spotkać można było delegacje prezentujące m.in. tradycje koronczarstwa w Polsce, bacowanie, czyli górali zajmujących się wypasaniem owiec na górskich halach, szopkarstwo Krakowskie, zabawkarstwo żywiecko – suskie, czy tradycje górnicze górników Kopalni Soli w Bochni, czy właśnie węgla kamiennego z Wałbrzycha i Górnego Śląska. Przypomnijmy że w 2022 roku Barbórka górników węgla kamiennego w Wałbrzychu została wpisana na wspomnianą Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Stąd to prestiżowe zaproszenie i udział wałbrzyskiej delegacji w Katowicach z prezentacją wałbrzyskich tradycji górniczych wśród tak fascynujących i niezwykle cennych dla polskiej kultury i dziedzictwa tradycji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
3
60%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group