Poniedziałek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 1885
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych, Hradec Kralove – miasta kultury

Czwartek, 28 października 2010, 8:02
Aktualizacja: 8:02
Autor: Sven
Wałbrzych: Wałbrzych, Hradec Kralove – miasta kultury
Fot. Sławomir Pawlik
W hotelu Maria podsumowana została realizacja projektu „Wałbrzych, Hradec Kralove – miasta kultury”.

Partnerstwo obydwu miast trwa od kilkunastu lat. Dopiero jednak w ostatnim czasie stało się bardziej wyraziste. Przyczyniła się do tego Unia Europejska, dająca pieniądze na nawiązywanie i rozwijanie kontaktów między jej nowymi członkami. Realizacja tego projektu dofinansowana została z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą 124 260 euro. Miasta dołożyły solidarnie kwotę 38 246 euro, co dało w sumie 162 506 euro.

Przedsięwzięcie składało się z kilku wspólnie realizowanych zadań. Między innymi: wydany został przewodnik "Wałbrzych, Hradec Králové - kulturalne fascynacje", w czasie wakacji funkcjonowało kino plenerowe prezentujące czeską kinematografię, Warsztaty "Polska i Czechy widziane przez obiektyw" zaowocowały czterema plenerami. Prace wystawiono w Wałbrzychu i Hradec Kralove, również w postaci katalogu i kart pocztowych. W Muzeum w Wałbrzychu prezentowana była wystawa eksponatów pochodzących z Muzeum Czech Wschodnich oraz wystawa fotograficzna uczniów gimnazjum z Hradec Kralove.

Ważnymi wydarzeniami były: majowy i wrześniowy „Weekend miast partnerskich”. Dwie trzydniowe imprezy wypełnione prezentacjami muzyki, sztuki, filmu i festynami sprzyjały wzajemnemu poznaniu się uczestników, może trwalszymi kontaktami.

Pomysł ciekawy, ale jeżeli ma przynieść trwały skutek w postaci lepszego poznania się i współpracy, musi być kontynuowany.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group