Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 7963
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych odchodzi od węgla

Środa, 8 grudnia 2021, 13:29
Autor: JAZ
Wałbrzych: Wałbrzych odchodzi od węgla
Fot. JAZ
Wałbrzych jako czwarte miasto w Polsce przystąpił do inicjatywy Powering Past Coal Alliance. W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział: James Hughes, Radca–Minister ds. Ekonomicznych w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej w Warszawie, Radca Ambasady Kanady w Polsce Jeanette Sautner oraz Chris Radojewski z sekretariatu Sojuszu PPCA w Londynie.
- Bardzo cieszę się, że udało nam się zorganizować to spotkanie z udziałem przedstawiciela Kanady, Wielkiej Brytanii oraz przedstawicieli sekretariatu tej inicjatywy. Dziękuję za obecność. Cieszę się, że mimo pandemicznych okoliczności udało nam się spotkać. Jesteśmy chwile po szczycie COP26. Zostałem tam zaproszony jako przedstawiciel samorządowych inicjatyw z Polski. Nasza inicjatywa, Dekarbonizacja 2020 – 2030 odbiła się szerokim echem w Europie i na świecie, ponieważ pokazuje, że nawet tak trudne tereny, jakie mamy wokół nas, potrafią w sobie znaleźć determinację, wizję żeby szybciej rozwiązywać problemy, jakie stoją przed naszym światem. Sojusz jest również otwarty dla władz regionalnych i miejskich, które wyznaczyły rok 2030 jako datę wycofania węgla dla krajów OECD oraz 2050 dla krajów spoza OECD, aby wprowadzić moratorium na węgiel i ograniczyć jego finansowanie. Wałbrzych jest drugim po Koninie miastem w Polsce, które przystąpiło do tego globalnego sojuszu – mówi prezydent Roman Szełemej.

Powering Past Coal Alliance (PPCA), istnieje po to, aby wspierać odejście od produkcji energii węglowej i przyspieszać czysty wzrost. Zrzeszając szeroką gamę członków reprezentujących poziom krajowy, regionalny i miejski, sojusz oferuje wzajemne wsparcie oraz możliwość dzielenia się najlepszymi praktykami i doświadczeniami w odejściu od węgla. W rezultacie, działania członków sojuszu mogą zapewnić silniejsze poczucie wspólnego działania, które może przyspieszyć szersze przejście od węgla do czystych źródeł energii. Od września 2019 r. członkostwo w PPCA jest otwarte dla rządów krajowych, które są w trakcie opracowywania i wdrażania ambitnych działań w zakresie odchodzenia od węgla, zobowiązując się do:

1. Zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych w kraju;

2. Zaprzestania międzynarodowego finansowania węgla;

3. Wyznaczenia daty wycofania węgla;

4. Dostosowania polityki do celu Porozumienia Paryskiego polegającego na ograniczeniu globalnego wzrostu temperatury do znacznie poniżej 2°C, starając się ograniczyć go do 1,5°C.

Twoja reakcja na artykuł?

5
12%
Cieszy
18
44%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
5%
Złości
15
37%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group