Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 1958
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych też jest ciekawy

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 23 stycznia 2020, 11:13
Aktualizacja: Piątek, 24 stycznia 2020, 8:13
Autor: red
Fot. Elżbieta Marut, Bogusław Barszczewski
W minioną niedzielę Wałbrzych był celem wycieczki 30–osobowej grupy z PTTK Sudety Zachodnie w ramach tegorocznego "Rajdu na Raty".

Ten turystyczno - krajoznawczy "wypad" współorganizowała Elżbieta Marut, przewodnik sudecki, członkini m. in. Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków. Grupę po mieście oprowadzał Robert Cyrta – były piłkarz, również członek DTMZ.

Wycieczka po Wałbrzychu rozpoczęła się na stacji Wałbrzych Miasto, skąd uczestnicy udali się pod pałac Tielscha, po drodze zerkając na straszące ruiny Porcelany Wałbrzych. Kolejnym punktem były pozostałości po uzdrowisku Altwasser, czyli dom zdrojowy Lwi Gród. Najstarsza w dolnośląskim zagłębiu węglowym stalowa wieża wyciągowa, postawiona w 1888 roku nad szybem Chwalibóg, również znalazła się na trasie wycieczki. Dalej grupa pomaszerowała w kierunku Szpitala nr 2. Potem zwiedzała Śródmieście Wałbrzycha i Nowe Miasto. Byli m. in. w Harcówce, na Mauzoleum, w Pałacu Czettritzów i w obu śródmiejskich kościołach - Aniołów Stróżów i Ewangelickim.

Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków to grupa działająca na wielu płaszczyznach, propagująca również zabytki naszego miasta i współpracująca z innymi grupami. W planach są dalsze "wypady" połączone ze zwiedzaniem. Nie tylko Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

16
55%
Cieszy
5
17%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
6
21%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~gohciu 24-01-2020 8:17
"Lwi Gród" i ex ZPS "Wałbrzych" to rzeczy/czy, wiście "ciekawy Wałbrzych". I jeszcze "Segen Gotes". A co z pałacem v. Mutiusów ?, ktoś szepnął o nim?.... To kochani wszystko strrraszy. A jak TO zagospodarować nikt nie wie. I nie chce wiedzieć bo po co. Ponad TO - nie ma sensu, to są prze......e zabytki, szkoda nawet łupieżu strząsać z marynarki....
~Zabytek 24-01-2020 8:53
do: ~gohciu (8:17)
A ty wiesz co zrobić ? To idz i zrób. Pokaż wszystkim. A jak nie to zamknij dziub, krytykować każdy potrafi. Robić nie ma komu.
~gohciu 10-02-2020 13:27
do: ~Zabytek (8:53)
Ja mam dziób... Denerwuje mnie, właśnie takie idiotyczne robienie z gówna - obiektu do oglądania. Nad to upieram się, że nie ma pomysłu na zagospodarowanie byłego piękna i czerpania z tego korzyści, materialnych i dla zwiedzających - również przeżyć estetycznych. Ja szary wałbrzyszanin nie mam najmniejszych szans, poza negacją, wpłynięcia na bieżącą sytuację. Pieniądze są marnotrawione na "starą złomiarnię" etc. To co mogło by świadczyć o jakiejś wielkości miasta jest totalnie zadeptywane.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group