Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2642
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Wałbrzych w środku stawki

Wtorek, 22 listopada 2016, 12:09
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/REGION: Wałbrzych w środku stawki
Fot. red
Serwis Samorządowy PAP zaprezentował ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, opracowanego pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

- Nasze opracowanie przekłada się na rzeczywistość, bo coraz więcej gmin się nim interesuje - mówi twórca rankingu rozwoju gmin prof Eugeniusz Sobczak.

Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany jest na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

W klasyfikacji miast na prawach powiatu zwyciężyły Gliwice. Wrocław został sklasyfikowany na 8 miejscu, Legnica jest 28., a Wałbrzych 31 w gronie 66 miast.

W rankingu gmin miejskich wygrał Karpacz. Na niezłym 21. miejscu sklasyfikowano Szczawno Zdrój. Później jednak już powodów do dumy nie mamy, bowiem na 214. lokacie znalazła się Jedlina Zdrój, a na przedostatnim 237. miejscu w tym rankingu uplasowała się gmina Boguszów-Gorce.

W gronie gmin wiejsko-miejskich zwyciężył Dziwnów. W gronie tym mieliśmy Mieroszów, który został sklasyfikowany na 247. miejscu. Co jednak mają powiedzieć mieszkańcy Głuszycy, skoro ich gmina zajęła 466. pozycję w zestawieniu. Sklasyfikowano 611 samorządów.

W kategorii gmin wiejskich mieliśmy aż 1563 samorządów, w tym 3 z naszego regionu. Wygrał Kleszczów w województwie łódzkim, a Walim znalazł się na niezłej 126. pozycji, Czarny Bór jest 172., a Stare Bogaczowice zajęły 814. miejsce.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group