Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3395
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych wielokulturowy – prelekcja dr Moniki Bisek – Grąz

Czwartek, 22 września 2011, 16:18
Aktualizacja: 20:45
Autor: Sven
Wałbrzych: Wałbrzych wielokulturowy – prelekcja dr Moniki Bisek – Grąz
Fot. Sven
W ramach XXII Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w wałbrzyskiej siedzibie Stowarzyszenia Civitas Christiana mogliśmy posłuchać Wałbrzychu w pierwszych latach po II wojnie światowej.

Tygiel narodów czy małpi gaj to określenia opisujące powojenną rzeczywistość Wałbrzycha. To właśnie tutaj trafiali repatrianci ze wschodnich kresów, reemigranci z Francji, ocaleli z pogromu Żydzi, uciekający przed faszystowskim rządem greccy komuniści, Czesi, Polacy z biednych i przeludnionych regionów kraju.Autochtoni, których wysiedlano do 1948 roku czy Cyganie, też nie mieli łatwego życia. Przez kilkanaście miesięcy w mieście stacjonował piętnastotysięczny garnizon czerwonoarmistów.

Niezniszczone wojną wałbrzyskie ulice tętniły życiem, rozbrzmiewały wielością języków i gwarem, przyciągały wzrok różnorodnością strojów, zachowań i urody.

Z czasem Niemców wysiedlono, większość Żydów, odkąd powstał Izrael, również zaczeła masowo wyjeżdżać. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zatarły się odrębności kulturowe i regionalne. Dzisiaj jedynie wprawne oko badacza kultury jest w stanie je wychwycić.

Obecnie w mieście działa kilka organizacji zrzeszających mniejszości narodowe lub Polaków przybyłych z innych stron: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne czy Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej czy Stowarzyszenie Francuzów
i Repatriantów z Francji na Dolnym Śląsku.

Do osób przybyłych na prezentację Monika Bisek-Grąz zaapelowała o kolekcjonowanie wspomnień własnych i swoich bliskich, bo to świadkowie zdarzeń, które mogą niedługo odejść w zapomnienie.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group