Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2662
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyska Straż Miejska ma 26 lat

Środa, 15 marca 2017, 12:52
Aktualizacja: 12:58
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzyska Straż Miejska ma 26 lat
Fot. archiwum
Pewnie nie wszyscy pamiętają, ale równo 26 lat temu utworzono w naszym mieście Straż Miejską.

15 marca 1991 roku na ulice Wałbrzycha wyszły pierwsze patrole Straży Miejskiej. Na samym początku w swoich szeregach miała zaledwie 25 osób, jednak rok później zespół ten powiększył się o 7 nowych osób. Obecnie w wałbrzyskiej Straży Miejskiej służy 60 mundurowych oraz 9 cywilnych pracowników, głównie zajmujących się monitoringiem wizyjnym.

ZADANIA

Straż miejska (gminna) ma na celu przede wszystkim ochronę spokoju i porządku w miejscach publicznych, a także ochronę obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej. Ma też czuwać nad porządkiem i kontrolować ruch drogowy (w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym), oraz dokonywać kontroli publicznego transportu zbiorowego. Współdziała z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń. Do momentu przybycia właściwych służb, zabezpiecza miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia – albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem – przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, a także ustala wstępnie świadków zdarzenia. Często współdziała z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych. Doprowadza osoby nietrzeźwe do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających zdrowiu albo życiu ich lub innych osób.
Straż miejska (gminna) informuje społeczność lokalną o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjuje i uczestniczy w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziała w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi.
Poza tym Straż Miejska wykonuje zadania związane z konwojowaniem dokumentów, przedmiotów wartościowych i wartości pieniężnych dla potrzeb gminy.

OBOWIĄZKI

Do obowiązków strażnika należy:
1) przestrzeganie prawa, rzetelne, bezstronne i terminowe wykonywanie poleceń przełożonych,
2) poszanowanie powagi, honoru, godności obywateli i własnej,
3) zachowanie tajemnicy państwowej i służbowej,
4) podejmowanie interwencji w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, a także w przypadku naruszenia dóbr osobistych ludzi,
5) zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, przełożonymi, podwładnymi oraz współpracownikami,
6) stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
7) zachowanie się z godnością w czasie pracy i poza nią.

www.strazmiejska.walbrzych.pl

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group