Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2449
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyska Straż Miejska świętowała

Wtorek, 16 września 2014, 17:30
Aktualizacja: Środa, 17 września 2014, 14:51
Autor: red.
Wałbrzych: Wałbrzyska Straż Miejska świętowała
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w siedzibie Komendy Straży Miejskiej w Wałbrzychu zorganizowano obchody przypadającego na 29 sierpnia Święta Straży Miejskiej. Uroczystość była okazją do awansowania, wyróżnienia i nagrodzenia funkcjonariuszy a także do podsumowania ich 23 letniej działalności na terenie miasta.

Dzień Straży Miejskiej ustanowiony został w rocznicę uchwalenia przez SEJM RP ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., która to ustawa określa zasady działania straży gminnej. Jest to święto wszystkich funkcjonariuszy straży gminnych i miejskich, a także pracowników administracyjnych. Zakres zadań, obowiązków i uprawnień Straży Miejskiej określa statut nadany w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych przez burmistrza lub prezydenta miasta.

- Od początku uważałem, że w Wałbrzychu potrzeba większej troski o pewien ład publiczny. Łatwiej zbudować drogę i nowe mieszkania niż nauczyć ludzi szacunku dla wspólnego dobra. Tym dobrem jest przecież nie tylko świeżo wyremontowany pomnik, trawnik, ale również wspólnym dobrem jest las, niszczony w ramach przestępczej działalności. Wałbrzych potrzebuje więcej estetyki przestrzeni publicznej, więcej troski. Plac, skwer, ulica, chodnik mówią o nas znacznie więcej, niż wszystkie notki i analizy demograficzne. Będę zawsze prezentował takie stanowisko i będę podejmował działania, które będą Straż Miejską w Wałbrzychu wzmacniać, podnosić jej rolę i prestiż. Stąd też powiększenie liczebności Straży Miejskiej, stopniowe wzmacnianie sprzętu i instrumentów którymi dysponuje, podwyżki wynagrodzeń- powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej - Straż Miejska w Wałbrzychu jest potrzebna. Tysiące interwencji, tysiące sytuacji, w których Straż Miejska pomaga zachować ład i porządek udowadniają, że jest to formacja szczególnie w Wałbrzychu potrzebna.

Podczas dzisiejszej uroczystości przedstawiona została w skrócie historia wałbrzyskiej Straży Miejskiej, której patrole są obecne na ulicach naszego miasta od marca 1991 roku. Następnie przyszedł czas nas uhonorowanie zasłużonych strażników. Awansem nagrodzonych zostało 7 strażników, 6 dostało nagrody pieniężne a 5 otrzymało listy gratulacyjne. Dodatkowo wałbrzyska Straż Miejska otrzymała dwa nowe rowery elektryczne, które posłużą do patrolowania trudno dostępnych terenów, gdzie użycie samochodu nie jest możliwe. Wałbrzyscy strażnicy zostali też nagrodzeni tytułem "Najlepszy Strażnik Miejski 2014".

- 11 tysięcy interwencji, 3,5 tysiąca pouczeń - to są statystyki za pierwsze półrocze. W tamtym roku interwencji było ponad 17 tysięcy. Myślę, że w tym roku będzie ich więcej. Wzrasta również ilość zgłoszeń telefonicznych do naszej jednostki. W tym roku zgłoszeń było już ponad 20 tysięcy - powiedział Komendant wałbrzyskiej Straży Miejskiej Kazimierz Nowak, podsumowując działania swoich jednostek

Podczas spotkania Prezydent Roman Szełemej mówił również o rowerach elektrycznych, które są obecnie do dyspozycji wałbrzyskich Strażników Miejskich i pracowników Urzędu Miasta. Na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma w niedługim czasie powstać fabryka takich rowerów, a także elektrycznych riksz. Pojawił się też temat zmiany lokalizacji Komendy Straży Miejskiej. Wraz z nowoczesnym centrum monitoringu ma ona zostać przeniesiona do dawnej siedziby Straży Pożarnej przy ulicy Przemysłowej. Pod uwagę brana jest też koncepcja stworzenia nowej siedziby na Podzamczu.

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group