Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4607
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Wałbrzyskie mięsopusty... czyli karnawałowe ostatki"

Poniedziałek, 21 lutego 2011, 14:27
Aktualizacja: 14:27
Autor: PAW
Wałbrzych: "Wałbrzyskie mięsopusty... czyli karnawałowe ostatki"
Fot. użyczone
Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych" zaprasza na koncert i zabawę zapustową do Teatru Dramatycznego im J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Zabawa odbędzie się w najbliższą niedzielę 27 lutego o godzinie 18.00.

To jedna z nielicznych okazji zaprezentowania części repertuaru ZPiT „Wałbrzych” na profesjonalnej scenie, ze świetną akustyką i przy intensywnym oświetleniu. Dopiero w takich warunkach żywiołowość tancerzy i koloryt strojów nabierają pełnego blasku. Naprawdę warto to zobaczyć. Zapraszamy do spędzenia niedzielnego wieczoru m.in. na góralskim weselu w Spiszu.

Zapustami zwano w Polsce czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej. Zapusty to także określenie ostatniego tygodnia karnawału, lub trzy ostatnie - dlatego najbardziej szalone i hulaszcze - dni przed Popielcem. Te ostatnie trzy dni karnawału nosiły także staropolska nazwę mięsopust uformowaną od słów mięsa- opust , czyli pożegnanie mięsa, opuszczenie.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, karnawał był czasem biesiad, tańców i nieustającej zabawy, która stawiano ponad wszystkim. Bawiono się i weselono we wszystkich stanach, w miastach i na wsi. Bawili się bogaci i biedni, młodzi i starsi, piękni i ułomni, a wszyscy stosownie do posiadanych środków i zasobów, jedli dużo, tłusto i jeszcze więcej pili.

Na szlacheckich i magnackich dworach urządzano polowania i turnieje, okazałe i bardzo wystawne uczty i bale, a wśród nich modne w Polsce, już w XVII wieku bale karnawałowe i maskowe. Rozmiar dobrej, ostatkowej zabawy określały słowa krakowskiej przyśpiewki: "szły wiechcie z butów i drzazgi z podłogi".

Wszędzie, i w miastach i na wsi, najweselej i najhuczniej obchodzono ostatni tydzień zapustów, rozpoczynający tłusty czwartek, ostatni karnawałowy czwartek. Tłusty czwartek w 2011 obchodzimy 3 marca. W ten dzień nigdzie nie może zabraknąć smażonych na tłuszczu słodkich racuchów, blinów i chrustów (zwanych faworkami). Jedzenie pączków w tłusty czwartek jest w Polsce obyczajem. Jest to jedna z niewielu tradycji karnawałowych zachowana do naszych czasów.

Bilety w cenie 15 złotych do nabycia w sekretariacie instytucji: Wałbrzych, ul. Andersa 185 (budynek WOK) - www.zpit.pl sekretariat@zpit.pl tel. 74/6664260, tel/fax. 74/8481525.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group